Με δέκα αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Τετάρτη (24/9) η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δείτε συνοπτικά τα αποτελέσματα, αλλά και τις βαθμολογίες όλων των ομίλων, όπως αυτές διαμορφώθηκαν από τη διεξαγωγή των αγώνων το διήμερο 23-24 Σεπτεμβρίου.

Ολυμπιακός Βόλου-Παναθηναϊκός 0-1

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με την νίκη και τους τρεις βαθμούς από τον Βόλο χάρη στο γκολ του Ατζαγκούν. Θετική η παρουσία του Νιγηριανού αλλά και των Μπαϊράμι, Στιλ.

Πανιώνιος – Φωστήρας 0-0

Πανιώνιος και Φωστήρας έμειναν στο 0-0 στη Νέα Σμύρνη με τον 19χρονο Νέστορα Γκέκα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση και να χαρίζει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Καλλονή-Τύρναβος 1-1

Ο Τύρναβος “τσίμπησε” τον βαθμό της ισοπαλίας από την Καλλονή στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πλατανιάς – Εθνικός Σερρών 3-1

Ο Εθνικός Σερρών πάλεψε πολύ και έβαλε δύσκολα στον Πλατανιά, ο οποίος όμως κατάφερε να πάρει το τρίποντο νικώντας με 3-1.

Απόλλων Σμύρνης – Εργοτέλης 2-2

O Aπόλλωνας αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Εργοτέλη στην Ριζούπολη για την 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Βέροια – Ερμιονίδα 4-1

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στο Κύπελλο Ελλάδας η Βέροια, η οποία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ερμιονίδας, επικρατώντας με το άκρως εμφατικό 4-1 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Ξάνθη-Νίκη Βόλου 1-0

Η SKODA Ξάνθη επικράτησε με 1-0 της Νίκης Βόλου στην έδρα της με τον γκολ που πέτυχε στο 82′ ο Ράνος.

Ζάκυνθος – ΟΦΗ 1-1

Μπροστά σε 3.500 φιλάθλους που κατέκλυσαν το γήπεδο της Ζακύνθου, η τοπική ομάδα υποχρέωσε τον ΟΦΗ σε ισοπαλία 1-1, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αιγινιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-4

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε στο Αιγίνιο ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επιβλήθηκε του Αιγινιακού με 4-1 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Γιαννιώτα. Για περίπου μία ώρα έπαιζαν με παίκτη λιγότερο οι γηπεδούχοι.

Πανθρακικός – ΑΕΚ 0-0

Ισόπαλος χωρίς σκορ έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Πανθρακικό και την ΑΕΚ στην Κομοτηνή, για τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος, αδιάφορο ματς στην επανάληψη.