Με ένα κρίσιμο και αποφασιστικό τρίποντο του Πονίτκα στα 17,4’’ πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός νίκησε 67-65 τον Ολυμπιακό, στο δεύτερο τελικό της Basket League, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και έβαλε τέλος σ’ ένα άκρως βαρύ και προσβλητικό για την ιστορία του σερί, καθώς οι ερυθρόλευκοι έτρεχαν ένα 14-0 υπέρ τους, είχαν να ηττηθούν δηλαδή από τους πράσινους περίπου δυόμιση χρόνια.

Ουσιαστικά έπρεπε να περάσουν 563 ημέρες για να δούμε τον Ολυμπιακό να χάνει. Και μάλιστα ξανά από τον Παναθηναϊκό, όπως στις 22 Νοεμβρίου 2021. Το τριφύλλι ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη, δείχνοντας πως θα παλέψει για τη διεκδίκηση του τίτλου.

Ο Πάρις Λι και ο Ματέους Πονίτκα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν (συνολικά) για τον Παναθηναϊκό, σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, το οποίο είχε ένταση, παλμό και μπόλικη ενέργεια. Με τον δεύτερο να αποδεικνύεται ο πολυτιμότερος της βραδιά χάρη στο τρίποντο που πέτυχε στα 17.4” για το τέλος, ένα σουτ που έκρινε την τύχη του αγώνα. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ θέλησε να απαντήσει αμέσως μετά, αλλά το σουτ που πήρε δεν είχε τύχη.

Από την άλλη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Κώστα Σλούκα να μένει εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας, τον Τόμας Γουόκαπ να αποβάλλεται πολύ νωρίς στην τρίτη περίοδο και τον Σάσα Βεζένκοβ να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού λίγο αργότερα.

Επόμενο ραντεβού των δύο φιναλίστ στο ΣΕΦ, το βράδυ της Κυριακής 11 Ιουνίου στις 21:15, για το τρίτο παιχνίδι.

Υπενθυμίζεται ότι πρωταθλητής θα αναδειχτεί όποιος σημειώσει τρεις νίκες.

Με τους Γκουντάιτις, Μαντζούκα, Πονίτκα, Γκριγκόνις και Λι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Μετά το κλειστό πρώτο δίλεπτο (5-4), οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, υποχρεώνοντας σε λάθη τους «ερυθρόλευκους» και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Πονίτκα και Λι έκαναν σερί 10-0 για το +11 (15-4), μέχρι το 5’.

Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Φαλ και Γουόκαπ και με επιμέρους σκορ 2-9 (17-13), στο 8’. Εκεί, με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Γουόκαπ στον Λι άλλαξε το μομέντουμ του ντέρμπι. Το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό και με την είσοδο του Παπαγιάννη στο παρκέ έτρεξε σερί 8-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13).

Πολύ φορτσάτος μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες, πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ και μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 12-0 και ισοφάρισαν (25-25), στο 13’. Ο Γκριγκόνις σημείωσε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπολομπόι να βάζει τους Πειραιώτες για πρώτη φορά μπροστά (27-29), στο 15’.

Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γουίλιαμς (31-29), με το ματς να συνεχίζεται σε αργό τέμπο. Ωστόσο τα τελευταία τέσσερα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία χάρη στην άμυνα και τον πολύ ορεξάτο Γουόκαπ έκανε επιμέρους σκορ 2-6 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (33-35).

Αν και ο Γουόκαπ αποβλήθηκε στην αρχή του δεύτερου μέρους (χρεώθηκε με φλόπινγκ και είχε ήδη το αντιαθλητικό), ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και με σερί 5-0 πήγε στο +7 (33-40), στο 22’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Πονίτκα και Γκριγκόνις και με επιμέρους σκορ 9-2, ισοφάρισε (42-42), στο 25’.

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα απώλεια, με τον Βεζένκοφ να αποχωρεί τραυματίας. Παρ’ όλα αυτά, χάρη στον Φαλ οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά και πήγαν στο +4 (46-50), στο 28’. Όμως στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από λύσεις, με τους Π. Καλαϊτζάκη και Λι να δίνουν το προβάδισμα (51-50) στους γηπεδούχους, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Καλύτερο ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 3-9, για το +5 (54-59), στο 33’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε κατακόρυφα με πολλά λάθη και από τους δύο.

Βέβαια το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο για την ομάδα του Πειραιά, η οποία «κόλλησε» εντελώς επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να βρίσκει λύσεις με Πονίτκα, Γκριγκόνις και Μαντζούκα και με επιμέρους σκορ 10-1 να περνάει μπροστά (64-60), στο 37’.

Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με προσωπικό 5-0 του Παπανικολάου για το προβάδισμα (64-65), στο 39’. Εκεί, με ένα μεγάλο τρίποντο του Πονίτκα μπροστά στον Φαλ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (67-65), στα 17,4’’ πριν τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου – Τσολάκος – Τηγάνης.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/35 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 8/13 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/32 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.