Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και πειθαρχημένος και επικράτησε του Ιωνικού με 90-61 εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία του στα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ- ΠΑΟΚ.

Ο κόουτς Κάτας είδε τον Τι Τζέι Μπρέι να επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του στο χέρι και τους παίκτες του να κάνουν ένα εξαιρετικό ματς σε άμυνα και επίθεση.

Από την άλλη μεριά ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να απειλήσει, είδε τη διαφορά να παίρνει γρήγορα μεγάλες διαστάσεις, υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου και έκλεισε στην έδρα του τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πληγώθηκαν από τα μακρινά σουτ έχοντας μόλις 2/20 ενώ για ακόμα ένα ματς δεν πήραν βοήθειες από τον Μουχαϊμίν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο ματς, προηγήθηκε από νωρίς με πέντε πόντους και πίεσε πολύ τον Ιωνικό στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν προβλήματα στην επίθεση, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους έδωσαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο στα μέσα περίπου του πρώτου δεκαλέπτου, βελτιώθηκαν, μείωσαν και έβγαλαν εντυπωσιακές φάσεις.

Οι “πράσινοι” μπόρεσαν να μεγαλώσουν τη διαφορά τους και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7. Η συνέχεια για τον Ιωνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα άστοχη, με τον Παναθηναϊκό και τον Μήτογλου να το εκμεταλλεύονται πηγαίνοντας τη διαφορά στους 14 πόντους.

Ο Μπρέι έκανε την επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του και βοήθησε πολύ τον Παναθηναϊκό να κλείσει το ημίχρονο στο +18.

Ο Ιωνικός μείωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, πήγε τη διαφορά στους 13 με τους Χόλογουελ και Χουγκάζ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 8-0, κράτησε το προβάδισμά του κοντά στους 20 πόντους.

Από εκεί και έπειτα η συνέχεια ανήκε ξεκάθαρα στους “πράσινους”, που δεν κοίταξαν στιγμή πίσω, σκόραραν με κάθε πιθανό τρόπο, έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες και έκλεισαν τη θέση τους στα ημιτελικά.

Οι διαιτητές: Παναγιώτου, Αναστόπουλος Α, Τσολάκος

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90

Ιωνικός (Τσίκληρας): Πρίτζετ 13 (6/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 3 ασίστ), Χόλογουελ 14 (6/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουχαϊμίν 2, Χουγκάζ 14 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιφιλντ 6 (4 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 4, Χατζηκυριάκος 3, Βλάχος, Τολιόπουλος 5 (3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Κάτας): Παπαγιάννης 14 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χεζόνια ( 4 λάθη), Γουάιτ 10 (2/2 δίποντα), Σαντ-Ρος 8, Μακ 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπρέι 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μποχωρίδης 9 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Όγκαστ 6 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 2, Μήτογλου 15 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 25/47 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 5/9 βολές, 29 ριμπάουντ (17+12), 15 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/40 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 25 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες.