Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μετά το 75-89 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Για να γίνει, όμως, αυτό χρειάστηκε να γυρίσει από το -17 (50-33, 23’30”) ώστε να κάνει το 3-0 στην ημιτελική σειρά με την «Ένωση».

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο μετά τις δυο βαριές ήττες στο ΣΕΦ, το κατάφερε μέχρι ενός σημείου ωστόσο παρέδωσε.. πνεύμα στην τελευταία περίοδο κι έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να διευρύνουν τη διαφορά.

Αποδοκιμασίες και ξύλο στις εξέδρες

Στο μεταξύ, φίλοι της ΑΕΚ αποδοκίμασαν τον Γιούρι Ζντοβτς μετά το τέλος του ημιτελικού με τον Ολυμπιακό ενώ πριν από την έναρξη του β’ ημιχρόνου έπεσε ξύλο στις εξέδρες μεταξύ των…  οπαδών της “Ένωσης” για άγνωστο λόγο πίσω από τον πάγκο των “ερυθρόλευκων”.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με βασικούς τους Μπράουν, Κάρτερ, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδη και Έρικ κόντρα στον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μάντζαρη. Το δίδυμο των Μάντζαρη (6π.), Σπανούλη (5π.) οδήγησε επιθετικά τους Πειραιώτες που προηγήθηκαν 4-11, ξεκινώντας τον τρίτο ημιτελικό με 3/4 τρίποντα.

Στη συνέχεια ο Παπανικολάου έστειλε τη διαφορά στο +7 (6-13) για τον Ολυμπιακό ωστόσο η ΑΕΚ έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε 19-13 με 2/2 βολές του Γιάννη Καλαμπόκη, αφήνοντας τους “ερυθρόλευκους” χωρίς πόντο για σχεδόν 4 λεπτά! Τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-18, έχοντας 85% στα δίποντα (6/7).

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν, μεν, 6 επιθετικά ριμπάουντ όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τα μέσα της περιόδου. Η “Ένωση” βρήκε ρυθμό μέσα από την  πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 όταν ο Κάρτερ διαμόρφωσε το 30-20 στο 13’07”. Τα back2back τρίποντα του Σάκοτα έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+14), κάνοντας το 38-24 στο 15’40”, με την ΑΕΚ να μετράει 4/4 τρίποντα ως εκείνο το σημείο! Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και προσπάθησε να βρει λύσεις με το μακρινό σουτ, έχοντας 12/32 σουτ εντός πεδιάς (8/20 δίπ., 4/12 τρίπ.).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 και έστειλαν τη διαφορά στο +17 (50-33, 23’30”) με τους συνεχόμενους πόντους των Μπράουν, Χέρστον! Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στην άμυνα, ο Χάκετ έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους και μείωσε αρχικά σε 52-44. Ο Μαυροειδής έκανε το 61-52 με δύσκολη προσπάθεια όμως ο Χάκετ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-55 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των παικτών του Ζντοβτς στην επίθεση, ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή όταν ο Αγραβάνης έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (61-62, 31’43”) με 2/2 βολές!

Η ΑΕΚ παρέδωσε πνεύμα στην τελευταία περίοδο, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να δώσει διαστάσεις στη νίκη του. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με το υπέρ τους 75-89 και προκρίθηκαν στους τελικούς όπου περιμένουν τον νικητή από το ζευγάρι Παναθηναϊκός – Άρης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55,  75-89

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9, Μπράουν 17, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 13, Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 6, Ουόρικ, Χάκετ 18, Λοτζέσκι 14, Παπανικολάου 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3-0

Game 1: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 93-58
Game 2: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 80-67
Game 3: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 75-89