Το ποδόσφαιρο δεν είναι τόσο απλό όσο είχε σκεφτεί ο Γκάρι Λίνεκερ… Αυτή την φορά ναι, έπαιξαν 22 ποδοσφαιριστές αλλά στο τέλος νίκησε το Μεξικό. Με γκολ του Λοσάνο νίκησε την Παγκόσμια πρωταθλήτρια 1-0!

Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, Γερμανία και Μεξικό ακολούθησαν το πλάνο τους πιστά. Οι παίκτες του Οσόριο άφησαν την μπάλα στην Παγκόσμια πρωταθλήτρια επιλέγοντας να την χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Οι Γερμανοί πίεσαν, έκαναν ευκαιρίες με κατοχή μπάλας και κυρίως πίεση από την δεξιά πλευρά όπου ο Κίμιχ έμοιαζε να παίζει μόνιμα ως χαφ. Μόνος ο Βέρνερ μέσα στην περιοχή στο 20ο λεπτό αλλά ο Οτσόα μπλόκαρε ενώ και ο Νόιερ είχε αρκετή δουλειά και αν και δεν είχε επίσημο ματς από τον Σεπτέμβριο φάνηκε απόλυτα έτοιμος.