Έμεινε «ζωντανός» ο Ολυμπιακός, ισοφάρισε σε 1-1 (79-68) τη σειρά των πλέι οφ με τη Ζαλγκίρις και χρειάζεται μία τουλάχιστον νίκη στα δύο παιχνίδια στο Κάουνας (24 & 26/4) για να επιστρέψει η σειρά σε 5ο αγώνα στο ΣΕΦ. «Μίλησε» το ένστικτο της επιβίωσης του «λαβωμένου» Ολυμπιακού, μέτρησε η αυτοθυσία των τραυματισμένων παικτών του (Παπανικολάου Στρέλνιεκς, Μπόγρη)! Το παιχνίδι ξεκινούσε από το μηδέν (54-54) στην 4η περίοδο: Τρία διαδοχικά τρίποντα από Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη έβαλαν «φωτιά» στις κερκίδες του ΣΕΦ. Η Ζαλγκίρις δεν πέτυχε πόντο για 5:04??! Και μετά τους ΜακΛιν (21π.) και Σπανούλη (17π.), ο Ιωάννης Παπαπέτρου έβαλε τη «σφραγίδα» του στη νίκη (9π., 7ρ.). Ο Πρίντεζης είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο πρώτο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι», που έπαιζαν χωρίς τον βασικό σέντερ τους Νίκολα Μιλουτίνοβ και με τον Χόλις Τόμπσον εκτός δωδεκάδας, αποδιοργάνωσαν την επιθετική λειτουργία της Ζαλγκίρις (ξεχώριζε ο Μίτστις, 13π.), παροπλισμένοι οι Ντέιβις και Πάνγκος από την πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού. «Γίγαντας» ο ΜακΛιν με 14 από τους 21 πόντους του (!) στο α΄ μέρος. Στην 3η περίοδο, όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε περιορίζοντας τις επιθετικές επιλογές των Πειραιωτών, με τον Μπράντον Ντέιβις (20π.) να αφυπνίζεται.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 4-9, με 6 πόντους του Μίτσιτς και τρίποντο από τον Πάνγκος. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, με τον Παπαπέτρου να μαζεύει 5 ριμπάουντ και τον ΜακΛιν να υπερέχει στη ρακέτα φτάνοντας τους 7 πόντους., έστω κι αν ο Σπανούλης δεν ξεκίνησε, όπως συνηθίζει (3 λάθη και 3 π.). Με επιμέρους σκορ, 10-4, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 14-13. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/5 τρίποντα μέχρι τότε, ο Στρέλνιεκς ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75, για το 17-15 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Στρέλνιεκς επιχείρησε τρίποντο ξανά στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο και ήταν εύστοχος! Όπως και ο Σπανούλης αμέσως μετά: 23-15. Ο Παπαπέτρου έδωσε μάλιστα αέρα 10 πόντων στους Πειραιώτες, 25-15! Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει τις 7 ασίστ (μόλις 1 οι Λιθουανοί), ενώ είχε κρατήσει χαμηλά τους σέντερ της Ζαλγκίρις, Ντέιβις και Καβαλιάουσκας (3 και 5 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο). Μόνο 2 επιθετικά είχε η Ζαλγκίρις στο πρώτο μέρος. Ο Μιλάκνις με τρίποντο μείωσε πάντως σε 29-23. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, μίλησε ο αρχηγός! Ο Σπανούλης (12π. στο 20ο λεπτό), σηκώθηκε από τα 8 μέτρα, 32-23. Οι συμπαίκτες του πήραν το… μήνυμα, ο ΜακΛιν πέτυχε 4 σερί πόντους φτάνοντας τους 14, ο τραυματίας Παπανικολάου έβαλε 2 βολές και ο Μπόμπι Μπράουν με τρίποντο έκανε το 41-28 (+13). Ο Ααρον Ουάιτ διαμόρφωσε με 4 δικούς του πόντους το σκορ ημιχρόνου, 41-32. Κυρίως, όμως ο Ολυμπιακός είχε αποδιοργανώσει την επιθετική λειτουργία της Ζαλγκίρις χάρη στη σκληράδα του στην άμυνα.

Μέσα σε κάτι παραπάνω από 2 λεπτά στην 3η περίοδο, όμως με δύο τρίποντα, από Μιλάκνις, Μίτσιτς και τον Ντέιβις να κερδίζει τον ΜακΛιν στη ρακέτα πλησίασε στους 5, 45-42 (επιμέρους σκορ 4-10). Ο Μάντζαρης που άλλαξε γρήγορα τον Ρόμπερτς έβγαλε από τη δύσκολη θέση τους Πειραιώτες, 48-42. Προσωρινά μόνο, όμως γιατί ο Ντέιβις (που έπαιζε με 3 φάουλ) έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι και ο Πάνγκος ισοφάρισε, 50-50, στο 26ο λεπτό. Οι Λιθουανοί είχαν πετύχει 18 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ σε ολόκληρη την 1η σημείωσαν 15 και στη 2η 17. Με 3 πόντους ο ΜακΛιν διαμόρφωσε το 53-50. O Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τον Ουίλτζερ στη θέση του Τιλί, με τον Μπόγρη στο «5». Ο Τουπάν τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για αντίδρασή του και ο Στρέλνιεκς έκανε το 54-50 με 1 βολή. Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε πάλι, όμως, με λύσεις από Καβαλιάουσκας και Τουπάν, 54-54.

«Ανάσα» ήταν το τρίποντο του Μάντζαρη με την έναρξη, «φιλί ζωής» αυτό που ακολούθησε αμέσως μετά από τον Παπανικολάου, 60-54. Ο ΜακΛιν που από τους 17 πόντους του είχε πετύχει μόνο 3 στην 3η περίοδο μπήκε στη θέση του Μπόγρη, στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Κι όταν ο επίσης προερχόμενος από τραυματισμό Πρίντεζης ευστόχησε σε τρίποντο, 63-54, ο κόσμος του Ολυμπιακού… του συγχώρεσε τα 0/4 μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το πανηγύρισε ιδιαίτερα κι εκείνος, το ΣΕΦ είχε πάρει «φωτιά». Μετά από μικρή διακοπή λόγω προβλήματος με το χρονόμετρο, ο Ντέιβις πέτυχε τον πρώτο πόντο της Ζαλγκίρις στο 4ο δεκάλεπτο που δεν είχε πετύχει πόντο για 5 λεπτά, 63-55. Πρίντεζης, Σπανούλης και ΜακΛιν διαμόρφωσαν το 72-59, με εναπομείναντα χρόνο 2:19΄΄.

Όμως το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΛιν στον Ντέιβις είχε αρνητικό αποτέλεσμα 5 πόντους για τη Ζαλγκίρις, σε συνδυασμό με το τρίποντο του Μιλάκνις, 72-64. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν σταμάτησαν να πιστεύουν και μείωσαν σε 74-68 (Ντέιβις, Μίτσιτς). Και τότε μίλησε η καρδιά του Παπαπέτρου με ένα ντράιβ και παλικαρίσιο καλάθι μπροστά στον Ντέιβις. Ο ΜακΛιν που του είχε δώσει την ασίστ πλησίασε με εχθρικές διαθέσεις τον Ντέιβις (για σκληρό μαρκάρισμα) με τον Αμερικανό σέντερ της Ζαλγκίρις να δίνει κουτουλιά στον παίκτη του Ολυμπιακού. Ο Μάντζαρης μπήκε για να αποτρέψει τα χειρότερα απωθώντας με τον αγκώνα τον Ντέιβις που τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και κάθισε στον πάγκο. Ο Παπαπέτρου έχασε τη βολή, πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ για να ευστοχήσει και σε τρίποντο, 79-68 (τελικό σκορ). Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού σε 4 αγώνες με τη Ζαλγκίρις την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 21 (8/12 δίποντα), Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (2), Τιλί 2, Πρίντεζης 8 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/10 δίποντα), Πάνγκος 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ, Γιανκούνας, Μασιούλις, Μιλάκνις 11 (3), Μίτσιτς 13 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Ουάιτ 6, Καβαλιάουσκας 7 (7 ριμπάουντ), Ουλανόβας

Πηγή: Πρακτορείο Sport