Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν μόνοι αήττητοι στην κορυφή, μετά την 4η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» «έπνιξαν» την Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα, 92-75, χάρη σε μία εξαιρετική 3η περίοδο, όταν πίεσαν στην άμυνα, μάζεψαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν σε ανοιχτό γήπεδο και ξέφυγαν με +21 πόντους, 74-53).

Τι κι αν αγωνίστηκε για 4η φορά στη Euroleague χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη; Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ για έναν πόντο δεν ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του στη διοργάνωση (σημείωσε 17π.), ενώ οι Πρίντεζης (15π.), Στρέλνιεκς (10π.), Τόμπσον (12π.) πέτυχαν διψήφιο νούμερο πόντων. Εξαιρετικοί και οι Μάντζαρης, Παπαπέτρου, ΜακΛιν και Αγραβάνης.

Ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης στην Ευρώπη, Αλεξέι Σβεντ σημείωσε 23 πόντους (4/9 τρίποντα), 19. και 8ρ. ήταν η συγκομιδή του ΝΒΑερ Τόμας Ρόμπινσον, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Τζέιμς Άντερσον.

Θερμή υποδοχή και χειροκρότημα επεφύλασσαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού στον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος επέστρεψε για 2η φορά στο ΣΕΦ, από τότε που αποχαιρέτησε τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75

Με ψηλό σχήμα και τον Παπανικολάου στο «2» για να μαρκάρει τον Αλεξέι Σβεντ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-2 (Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης). Δέχτηκε 2 τρίποντα, όμως από τον Σβεντ και ένα του Άντερσον (13-13). Ο Παπαπέτρου (8π. στην 1η περίοδο) έδωσε ώθηση και πάλι στους γηπεδούχους, για το 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού στο 10ο λεπτό.

Ο Αμερικανός σέντερ της Κίμκι, Τόμας Ρόμπινσον, πήρε «φωτιά» και φτάνοντας τους 12 προσωπικούς πόντους (3ρ.) έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 27-30. Όμως, το τρίποντο του εξαιρετικού στη 2η περίοδο, Βαγγέλη Μάντζαρη έδωσε έναυσμα για επιμέρους σκορ 13-2, για το 42-32.

Με τρίποντο του Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με +11, 45-34, ενώ στο ημίχρονο βρισκόντουσαν στο +9, 49-40. Πρόβλημα το 1 μόλις επιθετικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό που είχε, όμως μόνο 3 λάθη. Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι και η Κίμκι είχε μόνο 2 επιθετικά, καθώς και μόνο 4/12 τρίποντα.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε επιτέλους άμυνα (25-15 το επιμέρους σκορ), πήρε τα ριμπάουντ (και επιθετικά!) και έτρεξε σε ανοιχτό γήπεδο. «Σκότωσε» την Κίμκι, δηλαδή με το δικό της «όπλο»!

Ο Μιλουτίνοβ έφτασε τους 16 πόντους (8/8 δίποντα), ο Πρίντεζης τους 14, την ώρα που ο Τζέιμς Άντερσον ήταν ο μόνος διασωθείς των φιλοξενούμενων και ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης στην Ευρώπη, Αλεξέι Σβεντ είχε 3/8 τρίποντα (3/3 στην 1η περίοδο).

Ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +21, 74-53 (74-55 στο 30ο λεπτό). Στην 4η περίοδο, η Κίμκι κυνηγούσε, ο Ολυμπιακός όμως δεν του επέτρεψε να τον απειλήσει ποτέ.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Κορτές (Ισπανία) , Μαντίλα (Φινλανδία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοβ 17, Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).
ΚΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 19, Σβεντ 23 (4), Βιάλτσεφ, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5 (1), Άντερσον 13 (1), Τζένκινς 2, Τόμας 9.