Ολοκληρώθηκε ο 3ος αγώνας ημιτελικών της Basket League, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 89-80 του Περιστερίου, αφού και πάλι βρήκε μεγάλη αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σερέλη τελικά ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 27-10 και τελικά έφτασε στη νίκη, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, κάνοντας το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ματέους Πονίτκα, που είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μία ακόμη πληθωρική εμφάνιση. 20 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος Μάριους Γκριγκόνις, ενώ 16 είχε ο Λι που βοήθησε πολύ στο δεύτερο μέρος. Κομβική η συνεισφορά του Αγραβάνη, που έβαλε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασε την ένταση της άμυνας των «πρασίνων».

Από πλευράς των φιλοξενούμενων, που έδειξαν και πάλι πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο ειδικά στο πρώτο μέρος, 19 πόντους είχε ο Σιλβέν Φρανσίσκο, 13 ο Ντένμον και 12 ο Μωραΐτης.

Το επόμενο ματς στην έδρα του Περιστερίου αυτή τη φορά, είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (27/5, 19:15), υπενθυμίζοντας ότι η σειρά θα κριθεί στις τρείς νίκες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά με Μποχωρίδη και Γουίλιαμς και προηγήθηκε με 5-3, όμως το Περιστέρι bwin με Φρανσίσκο απάντησε και προηγήθηκε 7-8, πριν ο ίδιος βάλει τρίποντο για το 9-11. Ο Πουλιανίτης έβαλε και αυτός μακρινό σουτ για το 9-14, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε με δύο τρίποντα για το 15-14, και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +5 (19-14).

Το Περιστέρι συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Παναθηναϊκού και μείωσε σε 21-19 με τον Κόουλμαν, όμως η είσοδος του Λι ανέβασε και πάλι τους γηπεδούχους (28-22). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 30-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Π. Καλαϊτζάκη οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +8 (34-26). Το Περιστέρι είχε πάλι απάντηση με πρωτοστάτη τον Φρανσίσκο, και μείωσε ξανά στον πόντο (34-33). Ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο για το 39-33, με τον Λι να βάζει ακόμη ένα για το 42-36, απαντώντας στον Μωραΐτη που είχε μειώσει νωρίτερα με δικό του μακρινό σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πάλι με πρωταγωνιστή τον Γάλλο γκαρντ, που έβαλε συνεχόμενους πόντους για την ισοφάριση (44-44), με τον Πονίτκα να σκοράρει πέντε σερί για το 49-44. Ο Ντένμον με τρίποντο λίγο πριν την ανάπαυλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ του ημιχρόνου (49-49).

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και με πόντους από Αγραβάνη και Πονίτκα έφτασαν στο 54-49, πριν ο Παπαγιάννης καρφώσει για το 56-49. Ο Λι με τρίποντο επέκτεινε σε 10-0 το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (59-49), πριν ο Χάμερ με γκολ-φάουλ σπάσει το ροδι για τους φιλοξενούμενους (59-52).

Ο Λι με δύσκολο καλάθι έστειλε ξανά τη διαφορά στους 11 (63-52), ενώ ο Γκριγκόνις έφτασε τους 20 πόντους για το 66-52. Με νέο τρίποντο του Λι, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (71-53). Το Περιστέρι bwin μείωσε προσωρινά με Χάμερ και Κόουλμαν (71-58), όμως ο Αγραβάνης έγραψε το 74-58. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 76-59.

Με το «καλημέρα» της τελευταίας περιόδου, ο Αγραβάνης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 20 (79-59), ενώ ο ίδιος πάλι την εκτόξευσε στους 21 (83-62). Πουλιανίτης και Μωραΐτης βοήθησαν το Περιστέρι να μειώσει σε 83-69.

Ο Ντένμον με σουτ μείωσε και σε 83-71, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 9-0 επιμέρους σκορ, πριν ο Κασελάκης ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο (83-74). Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο, και τελικά ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με σκορ 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59. 89-80

Οι διαιτητές: Τσαρούχα – Πιτσίλκας – Μάνος.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.