Ο Ολυμπιακός έκανε καλό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη απέναντι Αναντολού Εφές και ήταν μπροστά στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους, όμως στο 4ο δεκάλεπτο η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης γύρισε το ματς και νίκησε 82-71, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο 7-4 έπεσε ο Ολυμπιακός (3-2 εντός και 4-2 εκτός έδρας) που είχε τους Μουστάφα Φαλ – Γιαννούλη Λαρεντζάκη σε καλή κατάσταση, αλλά τους Κώστα Σλούκα – Σάσα Βεζένκοβ όχι στα στάνταρ τα οποία απαιτεί ο προπονητής τους.

Οι Πειραιώτες είχαν καλό πλάνο, με μεγάλες επιθέσεις και δυναμισμό, απλώς στο β’ μέρος δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν τα ξεσπάσματα των Γουίλ Κλάιμπερν – Βασίλιε Μίτσιτς που πήραν την Αναντολού Εφές στις πλάτες τους και την οδήγησαν στην νίκη.

Στο 6-5 η ομάδα του Εργκίν Αταμάν (4-2 εντός και 2-3 εκτός έδρας), που μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι της τετράδας.

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Βασίλιε Μίτσιτς, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ λες και ήταν μπασκετμπολίστας βγαλμένος από άλλο επίπεδο του αθλήματος. Ο Σέρβος άγγιξε το triple-double, στο τέλος έχασε την ευκαιρία να γίνει ο τρίτος που θα το γράψει μετά από τους Νίκολα Βούιτσιτς – Νικ Καλάθη, έκανε όμως απίθανη δουλειά με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, πέντε κερδισμένα φάουλ και 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 35 λεπτά.

Φανταστικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, με τον Γουόκαπ, τον ΜακΚίσικ και τον Βεζένκοβ να σκοράρουν για το 0-10 στο τρίτο λεπτό. Ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι (8-16 στο 8′), ο Μπαρτζώκας κράτησε την αρχική του πεντάδα για εννέα λεπτά στο παρκέ και η πρώτη περίοδος ανήκε στους Πειραιώτες που ήταν καταπληκτικά διαβασμένοι.

Φαλ και Λαρεντζάκης έγραψαν το 16-23 στο 12′, με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει ξανά για το 24-30 την ώρα που ο Μίτσιτς κι ο Μπομπουά είχαν συνεχώς απαντήσεις για να κρατήσουν την Εφές κοντά στο σκορ. Ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 26-36 που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού, όμως ο Κάναν δεν πρόσφερε και οι Τούρκοι ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις (34-37) στο 18′ χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο.

Το 33-41 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα του 71.4% στο δίποντο και των πέντε λαθών που είχαν οι ερυθρόλευκοι, σε ένα πραγματικά καλό εικοσάλεπτο, που έδειξε τον χαρακτήρα τους.

Με τον Φαλ να καρφώνει σε διαδοχικές φάσεις στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στο +10 (35-45). Και πάλι όμως δεν κράτησε το μομέντουμ.

Η Εφές μείωσε στο καλάθι (43-47) και στον πόντο (46-47) με τρίποντο του Μπομπουά, σε ένα σημείο στο οποίο ο Βεζένκοβ έπαιξε σαν… Βεζένκοβ, έβαλε διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια και έχτισε προβάδισμα επτά πόντων για την ομάδα του (46-53 στο 27′). Το οποίο ούτε αυτή το φορά κράτησε, για να μπουν οι δύο μονομάχοι στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 52-53.

Εκεί ο Κλάιμπερν έβαλε σερί τρίποντα για το 58-53, πριν ο Μίτσιτς σκοράρει για το 64-56 και ρίξει τον Ολυμπιακό στα σκοινιά.

Λαρεντζάκης και Βεζένκοβ κράτησαν την ελπίδα ζωντανή, μέχρι ο Μπομπουά να βάλει άλλο ένα μακρινό σουτ για το 77-69 που έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του και έκρινε τον αγώνα ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε.

Οι διαιτητές: Ράντοβιτς, Βίλιους, Περούγκα

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα 4 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ντάνστον

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Σλούκας 12 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5 (2/5 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 14/28 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/26 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα παίξει στο Κάουνας με τη Ζάλγκιρις (9/12 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Βίρτους Μπολόνια (9/12 στις 21:00).