«Φύλαγε» για το τέλος της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας την καλή εντύπωση ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε στη Κωνσταντινούπολη της Φενέρμπαχτσε με 62-59, στα πλαίσια της 34ης (και τελευταίας) αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Προφανώς η ουσία δεν αλλάζει για τον φετινό Παναθηναϊκό, αλλά η σεζόν έκλεισε με ένα χαμόγελο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε χάρις στο τρίποντο του Μέικον στην τελευταία επίθεση.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, με εξαίρεση το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσαν μόλις 6(!) πόντους και παρά το ότι ο αγώνας φαινόταν χαμένος στην τέταρτη περίοδο, όταν η Φενέρ πήρε διαφορά 8 πόντων (56-48), επέστρεψαν και με το τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ πήραν τη νίκη.

Στο 10-17 η ομάδα της Κωνσταντινούπολης, στο 9-19 οι πράσινοι που προσπέρασαν Βιλερμπάν και Ζάλγκιρις Κάουνας για να τερματίσουν στην 13η θέση της κανονικής περιόδου.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν Ιωάννης Παπαπέτρου και Γιώργος Παπαγιάννης, ενώ δεν είχε τους Στέφαν Γιόβιτς – Νέμανια Νέντοβιτς στην δωδεκάδα του και έχασε και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εξαιρετικά στο ματς, είχε 4/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα στο πρώτο εξάλεπτο, έξι ασίστ και ένα λάθος, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και να δείξει ικανός για την νίκη. Ο Έβανς άλλαξε τον Παπαγιάννη και σε ενάμισι λεπτό είχε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ για το 12-18, όμως ο Χένρι ήταν τεράστιο πρόβλημα για τους πράσινους και ο λόγος που η Φενέρμπαχτσε έμεινε κοντά στο φινάλε της περιόδου (20-22).

Με τον Παπαπέτρου σε απίθανη κατάσταση, να φτάνει τους 13 πόντους με μετρημένες προσπάθειες, η ομάδα του Πρίφτη δεν κράτησε απλώς το προβάδισμα, αλλά έχτισε και ένα προβάδισμα επτά πόντων (27-34) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Αυτό το προβάδισμα το κράτησε μέχρι το ημίχρονο (32-38), στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν δύο παίκτες (Χένρι – Βέσελι) σε καλή κατάσταση και κανέναν σε έστω υποφερτή.

Με τον Σαντ-Ρος εκτός αγώνα στο β’ μέρος, ο Παναθηναϊκός κράτησε και το προβάδισμα και την Φενέρμπαχτσε σε απόσταση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Συνδύασε το θέαμα με την ουσία, είχε τους Παπαπέτρου – Παπαγιάννη σε φοβερό βράδυ (37-44 στο 25′), όμως ήταν αναμενόμενο πως το ξέσπασμα των γηπεδούχων θα έρθει. Και ήρθε προς τα τέλη του δεκαλέπτου, όταν οι Τούρκοι έτρεξαν ένα 12-0 για να περάσουν μπροστά με τρεις (49-44) και να κάνουν σημαντικό βήμα για την νίκη.

Ένα τρίποντο του Πιέρ από την γωνία (54-48 στο 32′) και ένα δίποντο του Φλόιντ (56-48) έβαλαν τον Παναθηναϊκό σε μια άβολη κατάσταση, από την οποία επέστρεψε. Παπαγιάννης και Παπαπέτρου έγραψαν το 58-59, με τον Βέσελι να βάζει την βολή της ισοφάρισης, αλλά τον Ντάριλ Μέικον να παίρνει το μεγάλο σουτ, να το βάζει και να χαρίζει το διπλό στην ομάδα του.

Οι διαιτητές: Γκαρσία, Πατέρνικο, Νίκολιτς

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 16 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/35 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/13 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη