Ζήλεψαν το ποδοσφαιρικό τμήμα στον μπασκετικό Ολυμπιακό, που συνηθίζει τον τελευταίο καιρό να νικάει με βάση την απόδοση του β΄ημιχρόνου.

Στο ΣΕΦ σήμερα οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 75-71 την Άλμπα Βερολίνου για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αφού τα χρειάστηκαν 28 περίπου λεπτά, όταν για πρώτη φορά πήραν προβάδισμα στο σκορ, ανεβαίνοντας έτσι στις 5-3 νίκες.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν αποκαρδιωτικός, με απίθανα λάθη, χωρίς ενέργεια, χωρίς αποτελεσματικότητα σε άμυνα κι επίθεση. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν άλλη ομάδα και στο τέταρτο δεν έδωσε άλλα δικαιώματα στην Άλμπα

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον Ολυμπιακό να μη λειτουργεί πάντως καλά ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με επτά (0-7), χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά μέχρι ο Παπανικολάου να πετύχει το πρώτο καλάθι της ομάδας του, η οποία βρέθηκε στο -12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-22) καθώς είχε 2/8 δίποντα, οκτώ λάθη και δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει την ενέργεια των Γερμανών.

Ο Μπαρτζώκας προσπαθούσε να βρει λύσεις, έφτασε πολύ βαθιά στον πάγκο του, χρησιμοποίησε τον Χαραλαμπόπουλο που έβαλε δύο καλάθια, όμως οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν σοβαρό πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και της εκτέλεσης.

Η Άλμπα κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-28), έφθειρε με φάουλ τους γηπεδούχους, πήγε και στο +15 (20-35) και στα αποδυτήρια με αέρα έντεκα πόντων (24-35) χάρη στο πείσμα και την σκληράδα της.

Με τον ΜακΚίσικ να πατάει ξανά το γκάζι σε τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε στους επτά (30-37 στο 23′) και βρήκε ένα μικρό ξέσπασμα που είχε ανάγκη, μείωσε και στον πόντο με τρίποντο του Αμερικανού (38-39 στο 26′) που ήταν συγκλονιστικός.

Οι ερυθρόλευκοι μείωναν ξανά και ξανά στον πόντο, δεν μπορούσαν να περάσουν όμως μπροστά και αυτό άρχισε να τους αγχώνει περισσότερο, μέχρι το 28′ που οι Γερμανοί έκαναν ένα απίθανο λάθος.

Ο Λο κέρδισε φάουλ και βολές, ο Γκιφάι πήγε, εκτέλεσε και έβαλε την πρώτη παρανόμως, με αποτέλεσμα η Άλμπα να απωλέσει την ευκαιρία, ο Ολυμπιακός να πάρει την κατοχή, ο Ζαν-Σαρλ να σκοράρει για το 45-44 και να πει και ευχαριστώ.

Από εκεί και πέρα πήρε τη σκυτάλη ο Σπανούλης, για να βάλει δύο τρίποντα για το 48-44 και το 51-44, να κλείσει σε αυτό το σκορ την περίοδο και να γράψει ένα εντυπωσιακό επί μέρους 27-9.

Με τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα να σκοράρουν γκολ-φάουλ για το 59-52 και με τον ΜακΚίσικ να κλέβει και να καρφώνει για το 61-52 στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης στο 34′.

Ένα μακρινό τρίποντο του Βεζένκοβ πήγε τη διαφορά στους 12 (66-54), ο ίδιος έγραψε από τη γωνία το 70-60 και έκρινε οριστικά την αναμέτρηση στο 38′.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Κόλιενσιτς

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/34 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/13 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Στη εβδομάδα που έρχεται ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βαρκελώνη (18/11 στις 22:00) και στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (20/11 στις 21:45).