Δεύτερη σερί νίκη για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε 90-80 της Ζαλγκίρις, στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έχοντας σε καλή βραδιά όλους σχεδόν τους παίκτες του, προεξέχοντος του Σάσα Βεζένκοφ (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ).

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τον τραυματία στο γόνατο Κώστα Παπανικολάου, είχαν από το δεύτερο δεκάλεπτο σταθερά διαφορά 8-10 πόντων, πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε «διψήφιους» παίκτες και πήραν μία ακόμη νίκη, πριν από την πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν και τους εκτός έδρας αγώνες με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια.

Απίστευτα πράγματα από τον Σάσα Βεζένκοβ, που σκόραρε 23 πόντους από 14 σουτ (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), έκανε ρεκόρ καριέρας με 14 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, κέρδισε πέντε φάουλ χωρίς να κάνει εκείνος, συγκέντρωσε 37 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, όλα αυτά στα 36:26 που έμεινε στο παρκέ.

Με τους Γουόκαπ, Κάναν, Βεζένκοβ, Πίτερς, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε τον Σμιτς να σκοράρει επτά γρήγορους πόντους για το 2-9 στο τρίτο λεπτό, αλλά τον Γάλλο σέντερ του Ολυμπιακού να απαντάει με εννέα δικούς του για το 14-11 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Γουόκαπ έκανε ασύλληπτη δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, όμως οι Λιθουανοί άντεχαν χάρη στα μακρινά τους σουτ για το 18-21 του δεκαλέπτου.

Με τον Λαρεντζάκη να δίνει πνοή στο σκοράρισμα, με φλότερ και τρίποντο από τη γωνία, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά (24-23 στο 12′) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Βεζένκοβ πήρε φάσεις, όμως το ίδιο έκανε και ο Μπραζντέικις που με τη δύναμή του έφτασε τους 11 πόντους για να μειώσει στον έναν (31-30).

Το ματς δεν ήταν πολύ ποιοτικό, με άδειες εξέδρες δεν ήταν εύκολο να βρουν ρυθμό οι παίκτες του Ολυμπιακού, ακόμη κι έτσι όμως για τον Βεζένκοβ όλα έμοιαζαν εύκολα καθώς με δικές του προσπάθειες και με γκολ-φάουλ έφτασε η διαφορά στους οκτώ (41-33) πριν ο Λαρεντζάκης γράψει το 44-35 του ημιχρόνου.

Βεζένκοβ και Γουόκαπ έκαναν θραύση και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, πριν ο Φαλ βάλει γκολ-φάουλ για το 52-45 στο 24′, όταν η Ζάλγκιρις προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνά της. Ο Γουόκαπ με τρίποντο (57-48) συνέχισε να κάνει μαγικά πράγματα, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε, κόντραρε την ένταση των Λιθουανών όποτε εκείνοι προσπαθούσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58) για να παραμείνει το αφεντικό του αγώνα.

Κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Ζαλγκίρις να ήταν κοντά (67-61). Στη συνέχεια, οι Σλούκας και Φαλ «ξεκόλλησαν» τους Πειραιώτες για το +10 (72-62), όμως ο Κάβανο κατέβασε ξανά τη διαφορά (74-70), στο 35’.

Η αντίδραση της ομάδας του Μπαρτζώκα ήρθε με τρομερές άμυνες του Λαρεντζάκη και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, που πήρε σερί 7-0 για το +11 (81-70), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +13 (86-73) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 90-80.

Οι διαιτητές: Γκαρσία, Ρότσα, Σεμές

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λαρεντζάκης 15 (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 15 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 23 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 14 (3), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2/7 δίποντα), Σμιτς 10 (2), Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 12 (4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλάνοβας 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/42 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 25/28 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/33 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν, ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/10 στις 21:45) και με τη Μπασκόνια (21/10 στις 21:30). Η Ζάλγκιρις, από την άλλη, θα υποδεχθεί στο Κάουνας τη Βίρτους Μπολόνια (18/10 στις 20:00) και στη συνέχεια τη Μπαρτσελόνα (20/10 στις 20:00).