Ο Ολυμπιακός «αντιγράφοντας» τον τρόπο παιχνιδιού που του έδωσε το Κύπελλο κόντρα στον Παναθηναϊκό πριν από τέσσερις ημέρες, νίκησε στο ΣΕΦ την Αρμάνι Μιλάνο με 67-58 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον απόλυτο έλεγχο για τρεις περιόδους, μόλις όμως ο Κώστας Σλούκας βρήκε ρυθμό, όλα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός «πάτησε το γκάζι» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε ολική επαναφορά και ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Μία νίκη που έχει ιδιαίτερη αξία/σημασία, αφού είναι η δεύτερη φετινή επί της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Γεγονός που συνεπάγεται πως ο Ολυμπιακός θα έχει το πάνω χέρι σε οποιαδήποτε ισοβαθμία εμπλακούν οι δύο ομάδες.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως οι άμυνες θα έχουν τον πρώτο λόγο. Αμφότερες οι ομάδες εστίασαν ως επί το πλείστον στο πίσω μέρος του γηπέδου, καταναλώνοντας πολλή ενέργεια προκειμένου να μην δώσουν ούτε σπιθαμή στον αντίπαλο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλός ρυθμός και σκορ (6-6 στο 6′), με την Αρμάνι Μιλάνο να βρίσκει όμως σταδιακά τους τρόπους για να σκοράρει. Με τους ψηλούς να κάνουν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς και τον Ολυμπιακό να μένει δίχως πόντο για σχεδόν έξι λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι το +12 (7-19 στο 12′).

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να συμμαζέψει την κατάσταση. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την φθορά της Αρμάνι Μιλάνο (11/15 βολές) και χάρη στα δύο τρίποντα από Σάσα Βεζένκοβ και Σακίλ ΜακΚίσικ μείωσαν στο σουτ στην ανάπαυλα (25-27).

Η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει 4/13 δίποντα και 2/11 τρίποντα, αλλά και 3 ασίστ για 10 λάθη. Το -2 λοιπόν ήταν μικρό κακό βάσει των στατιστικών του.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, μόνο που τώρα η Αρμάνι Μιλάνο είχε βοήθεια από την περιφέρεια. Ο Ντεβόν Χολ έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα, όντας η βασική αιτία για το +8 (31-39) των φιλοξενούμενων στο 25′ του αγώνα.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ προσπάθησε να αποτελέσει το αντίβαρο, πλην όμως συνολικά οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούσαν να έχουν επιθετικά προβλήματα, όπως αυτά μεταφράζονταν από το γεγονός πως είχαν περισσότερα λάθη (13) από ασίστ (7) μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Γι αυτό άλλωστε η Αρμάνι Μιλάνο προστάτευσε το προβάδισμά της (39-43) έως την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, παρά τα 2/11 τρίποντα.

Η αλλαγή σκυτάλης δεν άργησε να έρθει όμως. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε την αρχή κι ο Κώστας Σλούκας πήρε γρήγορα την μπαγκέτα, για να αλλάξει τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο έχανε ελεύθερα σουτ, ο 31χρονος γκαρντ τα έβαζε. Με δύο διαδοχικά δικά του τρίποντα, ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω κάτω κι έφτασε στο +6 (56-50) στα πέντε λεπτά για το τέλος, δίνοντας την ευκαιρία στον κόσμο που βρισκόταν στο ΣΕΦ να ξεσηκωθεί.

Αυτό ήταν, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βρει πλέον ρυθμό, είχε φτιάξει την ψυχολογία της και ήταν έτοιμη για ακόμη μια μεγάλη νίκη. Με το μομέντουμ να έχει μετακομίσει στην πλευρά των γηπεδούχων μάλιστα, η διαφορά δεν άργησε να ανοίξει απότομα και να φτάσει μέχρι το +11 (64-53) στα 2’19” για το τέλος, σε ένα σημείο που ο Έτορε Μεσίνα έψαχνε εναγωνίως για πρωταγωνιστές.

Στο τελευταίο δίλεπτο δεν τους βρήκε, πολύ απλά γιατί η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης. Το προβάδισμα έμεινε σε δικά του χέρια, με τη νίκη να εδραιώνει τους Κυπελλούχους Ελλάδας στην τετράδα.

Οι διαιτητές: Ρίτζικ – Βίλιους Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 14/29 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 27/36 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Γερμανία για το παιχνίδι με την Μπάγερν (4/3), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έχει μπροστά μια διαβολοβδομάδα, αφού θα παίξει κατά σειρά με Ούνικς Καζάν (1/3, εντός) και Παναθηναϊκό (4/3, εκτός).