Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε στο Ulker Sports Hall της Κωνσταντινούπολης με 85-68 και πήρε το εισιτήριο για το Final Four της Κολωνίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν μαγική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο, χρονικό σημείο στο οποίο εκτόξευσαν το προβάδισμά τους από το +5 στο +21.

Από την άλλη η τουρκική ομάδα κατέρρευσε επί της ουσίας την στιγμή της αποβολής του Γιαν Βέσελι. Ο 32χρονος ψηλός αποχώρησε από το παρκέ στο 22′ του αγώνα και είδε τη σεζόν να ολοκληρώνεται με τον πιο άσχημο τρόπο.

Η παρουσία του Γιαν Βέσελι στην αρχική πεντάδα έδωσε φτερά στους παίκτες της Φενέρμπαχτσε, η οποία ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έχτισαν το +12 (12-0 στο 3′) πολύ γρήγορα, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Παρόλα’ αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πολύ γρήγορα να φέρουν το παιχνίδι σε σχετική ισορροπία.

Κάτι στο οποίο συνέβαλε η εκτελεστική δεινότητα του Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος πήρε συνεχόμενες κατοχές και έκανε τη δουλειά για την ομάδα του. Ειδικά από το 15′ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η “αρκούδα” ήταν αυτή που έλεγχε την κατάσταση.

Με τον Γκάμπριελ Λούντμπεργκ να συμπράττει, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη γύρισε από το -10 (33-23 στο 14′) και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, έχοντας αυτή το προβάδισμα (39-44).

Τα συνεχόμενα καλάθια και η ευκολία με την οποία δημιουργούσαν οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτά που άλλαξαν τον ρυθμό και την εικόνα του αγώνα, σε ένα εξάλεπτο όπου -από την άλλη- τίποτα δεν λειτούργησε για τη Φενέρμπαχτσε, παρά τους 14 πόντους του Νάντο Ντε Κολό.

Το ντέρμπι κράτησε ουσιαστικά για δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο, μέχρι δηλαδή την στιγμή που αποβλήθηκε ο Γιαν Βέσελι. Ένα επιθετικό φάουλ κι η τεχνική ποινή που ακολούθησε έθεσαν εκτός για το υπόλοιπο του αγώνα τον 32χρονο ψηλό της Φενέρμπαχτσε, η οποία ακολούθως κατέρρευσε.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβαζε το ένα καλάθι μετά το άλλο απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε πλέον την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό για να διαβάσει σωστά τις καταστάσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να εκτοξευθεί η διαφορά στο +21 (42-63) στο 26ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν τυπική διαδικασία! Η εμπειρία και η σοβαρότητα της ΤΣΣΚΑ  δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορούν να γυρίσουν στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη  και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final Four της Κολωνίας!

Οι διαιτητές: Λότερμοζερ – Πουκλ – Τραβίτσκι

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-44, 50-71, 68-85

Φενέρμπαχτσε (Τζαν): Μπράουν 2 (1/5 σουτ), Γκούντουριτς 10 (2), Μαχμούτογλου 7 (1), Ο’Κουίν 4, Μπιμπέροβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Ντε Κολό 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 λάθη), Πιερ 6 (6 ριμπάουντ), Μπαρτέλ (0/3 σουτ), Βέσελι 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Σιπάχι, Έντι, Ντουβερίογλου 2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 22 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χίλιαρντ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ούκοφ, Χάκετ 3 (1/4 τρίποντα), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Φόγκτμαν 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 34 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 11/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (2/10 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2 (0/4 τρίποντα), Έρικ.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 22/39 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 18/27 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 13/19 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.