Με τον Βασίλη Σπανούλη σε μεγάλα κέφια, ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Ζενίτ. Τη νίκησε με 75-61, την έβαλε σε μπελάδες για την οκτάδα και ανέβηκε στο 13-16 μετά από την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Είναι ο θρύλος των θρύλων, ο απόλυτος σταρ της EuroLeague στη σύγχρονη ιστορία της και ακόμη και τώρα που βαδίζει προς το τέλος της καριέρας του, έχει τον τρόπο να κρίνει αγώνες. Αυτό έκανε και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης, που με μια μεγάλη εμφάνιση οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Με ρεκόρ σεζόν (16 πόντοι από 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές σε 21 λεπτά) ο Kill-Bill έδωσε απαντήσεις, την ώρα που ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε θραύση στην τρίτη περίοδο κι ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν για ακόμα ένα βράδυ εκ των κορυφαίων.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Κέβιν Πάνγκος να μπαίνει στο ματς με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο πριν συνεχίσει με 1/6, τη Ζενίτ να βάζει εννέα σουτ στο πρώτο μέρος και 2/19 στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να πέσει στο 16-12 και να μπει σε περιπέτειες όσον αφορά το πλασάρισμά της στην οκτάδα και την πρόκρισή της στα play-off.

Μόλις πέντε πόντους πέτυχαν οι Ρώσοι στην τέταρτη περίοδο (2/15 σουτ), την οποία ο Ολυμπιακός πήρε με διαφορά 16 πόντων.

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Κουφό άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έπαιξε με δυναμισμό στην άμυνα, αλλά δέχθηκε δύο τρίποντα από τους Πονίτκα – Πάνγκος και ένα γκολ-φάουλ από τον Γκουντάιτις για το 7-9 στο 4′.

Οι Ρώσοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 2-11 και μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων που οδήγησαν σε διαδοχικά καρφώματα των φιλοξενούμενων από τον Πονίτκα (8π.), το σκορ πήγε στο 9-17 για να καλέσει ο Μπαρτζώκας νέο timeout στο 6′, η κατάσταση δεν άλλαξε, ο Πάνγκος σκόραρε κατά ριπάς από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα) και το 9-23 στο 8′ δυσκόλευε πολύ την κατάσταση.

Το 15-28 της περιόδου ήταν βαρύ, το 22-39 του 15′ ακόμη πιο βαρύ καθώς η Ζενίτ είχε φτάσει τα 9/16 τρίποντα με τον Κβοστόφ να έχει 2/2, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα καλό 8-0 για να μειώσει στους εννέα (30-39) με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 19′.

Όμως ο Πάνγκος ήταν ασταμάτητος ακόμη κι όταν οι Πειραιώτες πίστευαν ότι τον αντιμετώπιζαν με αποτελεσματικότητα. Αυτός σκόραρε για το 30-41 του ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν 7/16 δίποντα και 3/9 τρίποντα, την ώρα που ο Αμερικανός της Ζενίτ μετρούσε 14 πόντους και τέσσερις ασίστ.

ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Γάλλος έγραψε το 40-50 στο 24′ μετά από συνεργασία με τον Σλούκα, όμως το πρόβλημα του Ολυμπιακού συνέχισε να εντοπίζεται στην άμυνα.

Εύκολα καλάθια κράτησαν τους Ρώσους μπροστά και με διαφορά, μέχρι ο Βεζένκοβ κι ο Ζαν-Σαρλ να μειώσουν στους πέντε (45-50 και 47-52) και να δώσουν περισσότερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Βεζένκοβ έβαλε και τρίτο τρίποντο για το 50-52 στο 29′, με τη Ζενίτ να έχει “σιγήσει” στην επίθεση για αρκετές φάσεις, αλλά τον Πάνγκος να την αφυπνίζει με νέο μεγάλο σουτ και με 1/2 βολές για το 52-56.

Σπανούλης και ΜακΚίσικ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό (58-56) στο 32′, ο Kill-Bill πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του για το 63-59 και στη συνέχεια κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Πονίτκα και δει τον Πρίντεζη να βάζει βολές για το 65-59.

Ο Σπανούλης έβαλε και νέο σουτ για το 70-61, ο Λαρεντζάκης έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στους Πειραιώτες (72-61) και η Ζενίτ έχασε ένα ματς που έμοιαζε δικό της, για να μπει σε μπελάδες όσον αφορά τον στόχο της οκτάδας και των play-off.

Οι διαιτητές: Λοτερμόσερ, Ρότσα, Τεπενιέ

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 12/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (18/3 στις 21:30), ενώ η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια στην Αγία Πετρούπολη (18/3 στις 19:00).