Δεν κατάφερε να επανέλθει στις νίκες ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας την ήττα 83-82 στο τέλος της αναμέτρησης στο ΣΕΦ κόντρα στη Βαλένθια, για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στη διοργάνωση (η προηγούμενη απότη Μονακό), που τον έφερε στο 4-2 (νίκες- ήττες), σε ένα ματς που ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι 3,9΄΄ πριν τη λήξη κι ενώ είχε δημιουργήσει σημαντικές διαφορές υπέρ του.

Η αλήθεια είναι πως οι ερυθρόλευκοι έδωσαν δικαιώματα και «τιμωρήθηκαν», κυρίως στο τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο, με πολλές χαμένες βολές και επιλογές.

Η Ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2. Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι.

Με τον Παπανικολάου να βρίσκεται παντού, σε άμυνα κι επίθεση, αλλά και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τρομερή ορμή. Προηγήθηκε με εννέα (14-5) στο τέταρτο λεπτό, με τον Μπαρτζώκα να βάζει τον ΜακΚίσικ στη θέση του Κάναν και την ενέργεια να κάνει τη διαφορά απέναντι στους Ισπανούς των τριών λαθών.

Η Βαλένθια είχε 5/6 τρίποντα στο πρώτο επτάλεπτο και χάρη σε αυτά τα σουτ έμεινε όρθια (20-17), δεν είχε όμως έναν… Βεζένκοβ, καθώς ο Σάσα έφτασε τους 10 πόντους για το 26-17 προς τα τέλη της περιόδου (28-22).

Με Σλούκα – Κάναν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες κράτησαν τη διαφορά ψηλά (33-24), πριν ο Κάναν σκοράρει δύσκολο σουτ από τη δεξιά γωνία για το 36-26 στο 14′. Οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές, το σκοράρισμα έπεσε, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο.

Ο Πίτερς με το πρώτο του σουτ έκανε το 39-28, ο Σλούκας έγραψε το 45-32 στο 19′ και στο ημίχρονο το 47-34 έδειχνε ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα. Κι ας είχαν κάνει οι παίκτες του Μπαρτζώκα εννέα λάθη στη δεύτερη περίοδο. Ήταν αποτελεσματικοί, είχαν τον Βεζένκοβ ξανά σε τρομερή κατάσταση, αλλά είδαν τον Μπόλομποϊ να κάνει τέσσερα λάθη σε μόλις επτά λεπτά, παίζοντας στον ρόλο του τρίτου σέντερ.

Με τον Ντούμπλιεβιτς να μπαίνει… αγριεμένος στο β’ μέρος, η Βαλένθια μείωσε στους έξι (53-47), έδειξε σαφώς πιο επικίνδυνη και πίεσε τον Ολυμπιακό που έπρεπε να παίξει με περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε ξανά για το 56-52 στο 26′, όμως ο Παπανικολάου ήταν ξανά εκεί, για να βάλει το δεύτερο τρίποντό του, πριν σκοράρει ακόμα ένα για το 69-56 και γράψει ο Σλούκας το 71-58 του 30′ με σουτάκι μέσης απόστασης στην εκπνοή.

Με τον Βεζένκοβ να πασάρει εκπληκτικά και να κάνει ρεκόρ καριέρας με επτά ασίστ στο 35′, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε. Η Βαλένθια έκανε την προσπάθειά της και έμεινε κοντά (79-72), μείωσε και στους τέσσερις (79-74) ξανά με τον Ντούμπλιεβιτς, μείωσε και στους τρεις με τρίποντο του Τζόουνς (80-77 στο 38′), μείωσαν και στον πόντο (80-79 στο 39′) με καλάθι του Γουέμπ από μέση απόσταση.

Ακολούθησε λάθος του Βεζένκοβ, δικό του κλέψιμο, φάουλ στον Σλούκα και 1/2 βολές για το 81-79 στα 14.5″, timeout του Μουμπρού και φάουλ στον Τζόουνς που είχε 1/2 για το 81-80 στα 11.6″.

Ο Σλούκας έβαλε 1/2 για το +2, για να ακολουθήσει φάουλ στον Τζόουνς που πήρε τρεις βολές. Τις έβαλε και τις τρεις για το 82-83, με τον Μπαρτζώκα να καλεί timeout, να πηγαίνει τη μπάλα στο μισό γήπεδο και να την δίνει στον Σλούκα, που δοκίμασε σουτ υπό ασφυκτική άμυνα, για να αστοχήσει και να «δώσει» στη Βαλένθια τη νίκη, που την φέρνει στο 3-3.

Οι διαιτητές: Ντιφαλά, Βικλίτσκι, Σούκις

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Παρτίζαν (10/11 στις 21:00), ενώ η Βαλένθια θα παίξει εντός έδρας με τη Μονακό (11/11 στις 22:00).