Ο Ολυμπιακός ήταν πληγωμένος από τις ήττες σε Κάουνας και Μιλάνο, είχε τον Σάσα Βεζένκοβ, δεύτερο πιο φορμαρισμένο παίκτη του ρόστερ και τον Κώστα Παπανικολάου, εκτός.

Παρόλα αυτά έκανε συγκλονιστική προσπάθεια απέναντι στη Μπαρτσελόνα, στο τέλος όμως λύγισε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (74-76) στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής, με αποτέλεσμα να πέσει στο 11-12 και να δει τον στόχο της οκτάδας και της πρόκρισης στα play-off της EuroLeague να «θολώνει».

Σε ένα τρελό φινάλε, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Μάρτιν στο πρώτο φόλοου κι ο Σλούκας στο δεύτερο, με τον Πρίντεζη να σκοράρει με την τέταρτη προσπάθεια αλλά το χρονόμετρο να έχει αδειάσει.

Στο 17-6 ανέβηκαν οι Καταλανοί που μετρούν αισίως έξι σερί θετικά αποτελέσματα, έχουν ξεπεράσει όσα έγιναν με τον Τομά Ερτέλ, έχουν ξανά τον Νίκολα Μίροτιτς στη σύνθεσή τους και δείχνουν πια το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Βιαστικοί στο πρώτο μέρος, οι Πειραιώτες είχαν 1/12 τρίποντα, δεν εκμεταλλεύθηκαν τα εννέα επιθετικά τους ριμπάουντ, έκαναν εύκολα λάθη και την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα έπαιζε με υπομονή και στις δύο άκρες του παρκέ, κυκλοφορούσε τη μπάλα, έβρισκε την έξτρα πάσα και έβαζε τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση.

Εντελώς άλλο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με την σούπερ άμυνα του Ολυμπιακού να οδηγεί σε επί μέρους σκορ 23-10 για το προσπέρασμα, ώσπου τελικά στις λεπτομέρειες κρίθηκε στο τέλος το ματς.

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που είδε τον Καλάθη υπεύθυνο για το 0-7 χάρη σε τρίποντο και σε δύο ασίστ στον Οριόλα, όλα σε ενάμισι λεπτό.

Οι Πειραιώτες είχαν 1/7 σουτ έως το 4′ (2-13), ο Λαρεντζάκης ήταν η πρώτη αλλαγή του Μπαρτζώκα, ο Οριόλα είχε δέκα πόντους στο έβδομο λεπτό και το 6-18 προβλημάτιζε καθώς οι Καταλανοί έπαιζαν με εξαιρετική ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, είχαν σωστή κυκλοφορία της μπάλας και δεν απειλήθηκαν έως το τέλος της πρώτης περιόδου (12-21).

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να βρουν ρυθμό μέσα από την άμυνα, από το -13 πήγαν στο -7 με Σπανούλη και Μακ Κίσικ (18-25 στο 13′), χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο.

Από το 22-27 η Μπαρτσελόνα απάντησε για 28-40, με τον Καλάθη να γυρίζει στο ματς και να δημιουργεί, τον Σμιτς να δίνει σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα και τον Χάνγκα να βάζει τρίποντο από τη γωνία.

Το 30-40 του ημιχρόνου οδηγούσε το βλέμμα σε δύο επιδόσεις: στο ένα τρίποντο του Ολυμπιακού σε 12 σουτ και στις 16 ασίστ της Μπαρτσελόνα που είχε συνολικά 14/26 προσπάθειες και 7/12 βολές.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο β’ μέρος με άστοχο σουτ και λάθος από τον Σλούκα, είδαν τον Έλις πολύ συγκεντρωμένο και τον Πρίντεζη να βάζει τρίποντο για το 41-46 στο 24′, μείωσαν στους τρεις (43-46) και γύρισαν το ματς με την ενέργειά τους στην άμυνα. Σλούκας με βολές και Πρίντεζης με 1/2 ισοφάρισαν στο 46-46 στο 27′.

Το τέταρτο φάουλ του Έλις ήταν ένα κακό νέο, όμως ο Μακ Κίσικ είχε πεισμώσει, έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 53-50 και το φινάλε της τρίτης περιόδου έδωσε ένα επί μέρους 23-10 που τα έλεγε όλα τόσο για την άμυνα των γηπεδούχων, όσο και για το ξαφνικό “πάγωμα” των φιλοξενούμενων.

Ο Μακ Κίσικ έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 56-50 στο 31′, όμως η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση στην άμυνα και ισοφάρισε στο 59-59 για να μετατρέψει το ματς σε θρίλερ για γερά νεύρα.

Σλούκας και Χίγκινς αντάλλαξαν τρίποντα για το 70-70 στο 38′, ο Έλις έκανε το πέμπτο του φάουλ, ο Σπανούλης έγραψε το 74-72 στα 70″, ο Μίροτιτς είχε 2/2 βολές για το 74-74 στα 44.5″, ο Καλάθης έκλεψε τη μπάλα και στα 6.3″ ο Χίγκινς δέχθηκε φάουλ.

Ο Μπαρτζώκας χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και αποχώρησε έξαλλος, ο Μίροτιτς αστόχησε στη βολή στα 6.3″, όμως ο Χίγκινς είχε 2/2 για το 74-76.

Η τελευταία κουβέντα ανήκε στους Πειραιώτες. Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο υπό κακές προϋποθέσεις, ο Μάρτιν αστόχησε στο πρώτο φόλοου κι ο Σλούκας στο δεύτερο, ο Πρίντεζης ήταν εύστοχος στο τρίτο, όμως το χρονόμετρο είχε αδειάσει και η Μπαρτσελόνα έφυγε με τη νίκη μετά από ένα πραγματικά συγκλονιστικό ματς.

Διαιτητές: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/37 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 37 ριμπάουντ (20+17), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/34 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 14/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 24η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (4/2 στις 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει εντός έδρας με την Αναντολού Εφές (4/2 στις 22:00).