Σε ένα παιχνίδι που είχε έντονο εορταστικό χαρακτήρα, με την ατμόσφαιρα να είναι εξαιρετική και να θυμίζει το παιχνίδι της Kombank Arena ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ωστόσο, βρήκαν λύσεις στα κρίσιμα σημεία και πήραν την όγδοη νίκη τους σε εννιά παιχνίδια στον όμιλο με 64-59. Μια νίκη που έδωσε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου στους Πειραιώτες.

Σπανούλης και Σλούκας ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, έχοντας από 12 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να έχει καθοριστική συμβολή στο ξέσπασμα της ομάδας του, ενώ ο Όλιβερ Λαφαγιέτ ήταν καθοριστικός, πετυχαίνοντας 11 πόντους. Το μεγάλο παιχνίδι του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ δεν είχε αντίκρυσμα για τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο αγώνας

Το εορταστικό κλίμα που υπήρχε στις εξέδρες φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς ήταν κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια στο πρώτο μισό της περιόδου και με 7 πόντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (4-10, 5′). Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να μαζέψουν τη διαφορά δεν έπιασαν τόπο. Οι παίκτες του Αστέρα και με τον Μπλάζιτς να… συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι η διαφορά ανέβηκε (8-16, 7′). Ένα επί μέρους 5-0 από Ντάνστον και Λαφαγιέτ έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (13-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Τρεμέλ Ντάρντεν μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στον πόντο (17-18 στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη σε καλάθια των Μίτροβιτς και Μαριάνοβιτς η διαφορά ανέβηκε εκ νέου (18-24, 15′). Η άμυνα των γηπεδούχων ανέβασε την απόδοσή της. και με επί μέρους 9-1, με μπροστάρη τον Σπανούλη, έδωσε τη δυνατότητα να προσπεράσουν στο σκορ (27-25, 19′). Ο Νεμάνια Ντανγκουμπιτς, όμως “μίλησε” τελευταίος και αφού απάντησε στο τρίποντο του αρχηγού των Πειραιωτών έγραψε το 27-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Σπανούλης έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε για τον Αστέρα (29-31, 22′). Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ μπήκε στην… εξίσωση της αναμέτρησης και με διαδοχικά καλάθια ισοφάρισε για τους Πειραιώτες (36-36, 26′). Μπλάζιτς και Μαριάνοβιτς συνέχισαν να δίνουν λύσεις στους φιλοξενούμενους (38-40, 27′). Ο Λούκα Μίτροβιτς πήρε την ομάδα στις πλάτες του και κάπως έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 42-48.

Με τον Λαφαγιέτ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και τον Χάντερ να τον ακολουθεί, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (47-48, 31′). Ο Νίκολα Κάλινιτς μπήκε στην… εξίσωση για το +3 της ομάδας του (49-52, 33′). Ένα επί μέρους 4-0 από Σπανούλη και Σλούκα έδωσε προβάδισμα, μετά από αρκετή ώρα, στον Ολυμπιακό (53-52, 35′). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με τους Ουίλιαμς και Κάλινιτς να είναι… ζεστοί ανέκτησαν τα ηνία (55-57, 36′). Ο Σλούκας ισοφάρισε στο coast to coast (57-57, 37′).

Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση. Ευστόχησε σε τρίποντο, κέρδισε και φάουλ από τον Ντάνγκουμπιτς (4ο) και έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (60-57, 38’37”). Στα τελευταία λεπτά οι Σέρβοι ήταν άστοχοι και ο Πέτγουεϊ το εκμεταλλεύτηκε. Με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης της ομάδας του έδωσε διαφορά 6 πόντων (63-57, 39’44”). Ο Κάλινιτς μείωσε σε 63-59, όμως όλα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να παίρνει, εν τέλει, τη νίκη με 64-59 και μαζί την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου.

Δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48,  64-59