Κρίμα για τον Παναθηναϊκό που έκανε μεγάλη προσπάθεια στη Βιτόρια, όμως του στοίχησαν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τέλος και μοιραία ηττήθηκε από την Μπασκόνια 81-79 για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Το τριφύλλι μπορούσε να πει την τελευταία λέξη, είχε το σουτ της νίκης, αλλά η προσπάθεια του Ιωάννη Παπαπέτρου στην εκπνοή κατέληξε στο στεφάνι, με αποτέλεσμα την ήττα.

Το γεγονός πως ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ στα 8’23” για το πρώτο δεκάλεπτο αρκεί για να καταλάβει κάποιος πώς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το επιθετικό ριμπάουντ και χάρη σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις έφτασαν στο +5 (15-10 στο 8′), πριν έρθουν οι επτά μαζεμένοι πόντοι του Κέντρικ Πέρι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το τριφύλλι μπροστά στο σκορ (15-17).

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ξανά και ξανά. Αυτή τη φορά βέβαια, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, την ίδια ώρα όμως η Μπασκόνια σκόραρε με συνέπεια από τα 6μ75 (7/15 τρίποντα στο ημίχρονο).

Το πρώτο μέρος βρήκε την ισπανική ομάδα στο +5 (40-35) χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα, τα οποία βέβαια θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη χρησιμοποιούσαν το τέταρτο ομαδικό φάουλ που είχαν να δώσουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, είδαμε ότι και στο πρώτο. Δηλαδή τους γηπεδούχους να «φουριόζοι» και να υποχρεώνουν τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει πάλι τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά δράσης. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο επιθετικός οίστρος του Ιωάννη Παπαπέτρου, η κατάσταση θα μπορούσε να είχε ξεφύγει περισσότερο από το -11 (49-38 στο 22′).

Σταδιακά πάντως, οι πράσινοι πήραν θάρρος και με όπλο το χαμηλό σχήμα στους ψηλούς (Οκάρο Γουάιτ στο “4” και Τζέρεμι Έβανς στο “5”) έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ο Παναθηναϊκός πήρε μάλιστα το προβάδισμα (57-59 στο 29′), δείχνοντας ικανός για το διπλό στη Fernando Buesa Arena.

Από εκεί και πέρα όλα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Οι πράσινοι ήταν βελτιωμένοι στην άμυνα στο έδαφος, αλλά την ίδια ώρα αδυνατούσαν να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ. Αυτό ήταν κιόλας το στοιχείο που πλήρωσαν ακριβά στην τελική ευθεία του αγώνα. Παρότι έμειναν κοντά στο σκορ και βρήκαν δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων από τον Ντάριλ Μέικον, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Μπασκόνια να βρει εύκολους πόντους.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών (σ.σ.: ο Τζέισον Γκρέιντζερ είχε 2/2 βολές στα 23.6”), ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημάδεψε το στεφάνι στην εκπνοή και κάπως έτσι η Μπασκόνια πήρε την πρώτη νίκη για φέτος στην EuroLeague.

Η προσέλευση: Σύμφωνα με την EuroLeague, στη Fernando Buesa Arena βρέθηκαν 7.602 φίλαθλοι της Μπασκόνια.

Διαιτητές: Ρίτζικ – Ρότσα – Πάντερ

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2)

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 13/27 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 18/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα παραμείνει σε ισπανικό έδαφος για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (15/10, 22:00), ενώ η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να κοντραριστεί με την Άλμπα Βερολίνου (14/10, 21:00).