Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις των μπαράζ του Europa League, με εκπλήξεις, πολλά γκολ και συναρπαστικά ματς.

Η μεγάλη έκπληξη στα πρώτα παιχνίδια των πλέι-οφ ήρθε από τη Ρέιντζερς, η οποία επικράτησε με το ευρύ 4-2 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στη Γερμανία, σκορ που την φέρνει αγκαλιά την πρόκριση πριν τον επαναληπτικό στο «Άιμπροξ».

Μπαρτσελόνα και Νάπολι έμειναν στο 1-1 στο «Καμπ Νόου» και η υπόθεση πρόκριση στους «16» του Europa League θα κριθεί στη ρεβάνς στην Ιταλία.

Προβάδισμα πρόκρισης στους «16» απέκτησε και η Σερίφ, που επιβλήθηκε 2-0 εντός έδρας της Πορτογαλικής Μπράγκα. Την εστία των γηπεδούχων υπερασπίστηκε για ακόμα μία φορά ο Γιώργος Αθανασιάδης, ενώ στο αρχικό σχήμα της Σερίφ ξεκίνησε και ο Στέφανος Ευαγγέλου.

Εντυπωσιακό, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ήταν το ματς στην Αγία Πετρούπολη ανάμεσα σε Ζενίτ και Μπέτις, με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με 3-2, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και ασφαλώς τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Στο συγκεκριμένο ματς μόλις 12 οπαδοί της Μπέτις βρέθηκαν σύμφωνα με πληροφορίες στις κερκίδες του γηπέδου για να στηρίξουν την ομάδα τους, αφού το πολεμικό κλίμα που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες ανάμεσα σε Ρωσία και Ουκρανία απέτρεψε πολλούς φιλάθλους των Ανδαλουσιάνων να ταξιδέψουν. «Θα πάμε στο γήπεδο με μία λευκή σημαία στο ένα χέρι και μία σημαία της Μπέτις στο άλλο. Ελπίζω να μην συμβεί τίποτα από όσα ακούγονται», είπε ένας εξ αυτών μιλώντας στην ισπανική τηλεόραση.

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε και η Πόρτο που νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Λάτσιο στο «Ντραγκάο», όπως και η Σεβίλλη. Οι Ανδαλουσιάνοι νίκησαν 3-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και έχουν τον πρώτο λόγο για την είσοδο στην επόμενη φάση, ενόψει της ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Κροατία.

Τέλος Λειψία και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στη Γερμανία και η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό στην έδρα των Βάσκων.

• Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την επόμενη Πέμπτη (24/2).
  • Η κλήρωση της φάσης των «16» θα διεξαχθεί στις 25 Φεβρουαρίου στη Νιόν.