Ο Παναθηναϊκός σε αυτή την πρωτόγνωρα δύσκολη σεζόν του στην Ευρωλίγκα, σημείωσε επιτέλους την πρώτη του εκτός έδρας νίκη επικρατώντας με 76-63 της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι πράσινοι που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λευτέρη Μποχωρίδη και Ιωάννη Παπαπέτρου, έδειξαν καλά δείγματα εν όψει του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας (18-20/2) που θα γίνει από τις 18 έως τις 20 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο.

Στο 6-17 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός  (5-6 εντός και 1-11 εκτός έδρας) που παραμένει στην 17η θέση της κατάταξης σε σύνολο 18 ομάδων, με τον Νέμανια Νέντοβιτς, τον Γιώργο Παπαγιάννη και τον Οκάρο Γουάιτ να ξεχωρίζουν, αν και ο Σέρβος αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού στο δεύτερο μέρος που τον έστειλε στον πάγκο.

Στο 9-16 έπεσαν οι Γάλλοι (6-7 εντός και 3-9 εκτός έδρας), που είχαν νικήσει στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, αλλά χωρίς τον Ελί Οκομπό έδειξαν πολύ προβλέψιμοι.

Με τους Γιόβιτς, Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Γουάιτ, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, που πήρε επτά πόντους από τον Αμερικανό του για το 9-2 στο τρίτο λεπτό, πήρε τον έλεγχο του ματς, πήγε και στο +12 (19-7) με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη στο έβδομο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Οι δύο ψηλοί των πράσινων είχαν βάλει τους 19 από τους 23 πόντους της ομάδας τους με άψογα στατιστικά (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), την ώρα που οι Γάλλοι πάλευαν για να βρουν ένα έστω μικρό καλό διάστημα.

Ένα τρίποντο του Οσετκόβσκι (20-23 στο 11′) οδήγησε σε timeout του Πρίφτη που έβλεπε τη Βιλερμπάν να ισορροπεί το ματς, όχι όμως και να απειλεί για το προσπέρασμα. Όταν ο Νέντοβιτς αποφάσισε να πάρει τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του η κατάσταση έγινε απολαυστική για τους φιλοξενούμενους και δραματική για τους γηπεδούχους.

Ο Σέρβος σκόραρε κατά ριπάς, πριν ο Μαντζούκας εκτοξεύσει την διαφορά στους 16 (30-46 στο 19′) και κλείσει το πρώτο μέρος με έναν πρωταγωνιστή, τους πρωταθλητές Ελλάδας και έναν κομπάρσο, την ομάδα του Πάρκερ που χωρίς τον Οκομπό ήταν πολύ προβλέψιμη.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως και πάλι δεν είχαν την ποιότητα και την αυτοπεποίθηση για να μαζέψουν την διαφορά και να προβληματίσουν τον Παναθηναϊκό. Ο Γιόβιτς συνεργαζόταν καλά με τον Παπαγιάννη, οι πράσινοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο έχοντας κρατήσει το προβάδισμα μετά από ένα χλιαρό δεκάλεπτο και με τον Μέικον να γράφει το 57-63 στο 35′, έδειξαν έτοιμοι για το αποτέλεσμα παρά το γεγονός ότι επιθετικά είχαν σημαντικό πρόβλημα στο δεύτερο μέρος.

Μέικον και Παπαγιάννης ήταν ξανά εκεί, όταν η Βιλερμπάν προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια και στο τέλος της βραδιάς είχε νικήσει η καλύτερη ομάδα. Αυτή που έδειξε αποφασιστικότητα και διάρκεια στο παιχνίδι της.

Οι διαιτητές: Λοτερμόσερ, Πέρεθ, Σούκις

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 4/6 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 4/4 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 27η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (24/2 στις 22:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Ερυθρό Αστέρα (25/2 στις 21:00).