Η Εθνική Ελλάδας αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην δυνατή Ρωσία και  παραμένει έτσι για 17 παιχνίδια αήττητη με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της. Αφού για 45 λεπτά η Εθνικής πραγματοποίησε εμφάνιση… ασορτί με το παγωμένο «Καραϊσκάκη», βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει ισοπαλία 1-1 από την πολύ καλή Ρωσία. Παράλληλα, ζέστανε τον κόσμο αφήνοντας υποσχέσεις για το Euro.

Το ξεκίνημα της Εθνικής μας δεν ήταν καλό στο πρώτο μέρος και έδωσε το δικαίωμα στους Ρώσους να πετύχουν ένα γκολ νωρίς. Στην συνέχεια η Ελλάδα ισορρόπησε το ματς, έκανε ευκαιρίες και δικαιούταν ένα γκολ, αν και τις ακυρώθηκαν τρία συνολικά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε καλύτερο και πιο επιθετικό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ισοφάριση με το γκολ του Κατσουράνη και ένα δοκάρι με τον Γκέκα. Η Ρωσία από την πλευρά της φάνηκε πόσο καλή ομάδα και πόσο δουλεμένη είναι από τον Άντβοκαατ και σίγουρα η Ελλάδα μόνο όφελος μπορεί να έχει από ένα τόσο δυνατό φιλικό.