Με τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία τέσσερα λεπτά και δεκαέξι αναπάντητους πόντους, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο τρίτο ματς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας με την Αναντολού Εφές και πήρε τη νίκη με 80-76. Έτσι η σειρά έγινε 2-1 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Για τρεισήμισι περιόδους, η Αναντολού Εφές είχε την πρόκριση και το 3-0 ανά χείρας. Στην τελική ευθεία όμως, η προσωπικότητα και η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξαν για πολλοστή φορά, πως αυτή η ομάδα δεν παραδίδει ποτέ τα όπλα και παραμένει ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στο Final Four της Κολωνίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με τρίτη διαφορετική αρχική πεντάδα στη σειρά, κράτησε την Αναντολού Εφές στο “μηδέν” για πεντέμισι λεπτά (σ.σ.: οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 0/7 σουτ), πολύ γρήγορα όμως η ιστορία του αγώνα άλλαξε.

Από την στιγμή που οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις σπουδαίες άμυνες που έβγαζαν, εκείνοι του Εργκίν Αταμάν άρχισαν να πατάνε το γκάζι.

Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά στον ρόλο του εκτελεστή, οι φιλοξενούμενοι έφεραν γρήγορα τούμπα το παιχνίδι και με όπλο τη νευρικότητα της “Βασίλισσας” (9 λάθη στο ημίχρονο), πήγαν στα αποδυτήρια όντες στο +10 (28-38).

Κι ας είχαν άποντο τον Σέιν Λάρκιν μέχρις εκείνο το σημείο. Βλέπετε μέσα σε όλα η Ρεάλ Μαδρίτης εκτελούσε με 2/12 από την περιφέρεια, οπότε ήταν εκ των πραγμάτων αδύνατον να απειλήσει περισσότερο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, αλλά ξανά η Αναντολού Εφές ήταν αυτή που έλεγχε την κατάσταση. Ο Βασίλιε Μίτσιτς έβαλε 10 πόντους στην περίοδο, πήρε βοήθειες από τους ψηλούς του και έτσι η ουσία δεν άλλαξε. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +15 (40-55 στο 27′) και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους οκτώ μέχρι το 30ό λεπτό.

Η αστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια δεν έπαψε να αποτελεί πρόβλημα για τον Πάμπλο Λάσο, ο οποίος έβλεπε την ώρα να κυλάει και την Αναντολού Εφές να μένει σε θέση οδηγού. Με τον Σέιν Λάρκιν μάλιστα να πετυχαίνει τα πρώτα του καλάθια εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο, η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο +12 (64-76) με περίπου τέσσερα λεπτά για το τέλος, δείχνοντας πως είναι έτοιμη να τσεκάρει τα εισιτήρια για το Final Four.

Αυτό που έγινε στην τελική ευθεία όμως, δεν μπορούσε να το προβλέψει κανείς. Η Αναντολού Εφές έμεινε στο “μηδέν” την ίδια ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε κατά ριπάς.

Με δεκαέξι σερί πόντους και τρία πολύ μεγάλα τρίποντα από Σέρχιο Γιουλ, Τρέι Τόμπκινς και Ρούντι Φερνάντεθ και δίχως να δεχτούν κανένα, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και εν τέλει πήραν τη νίκη με 80-76 στο Game 3 της σειράς.

Η “Βασίλισσα” έμεινε όρθια, μείωσε τη σειρά (2-1) και πλέον περιμένει τον Έντι Ταβάρες να επιστρέψει στον τέταρτο αγώνα με σκοπό να ισοφαρίσει και να συνεχίσει να ελπίζει για την πρόκριση στο Final Four της Κολωνίας.

Οι διαιτητές: Λαμόνικα – Ρότσα – Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 19/33 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 9/10 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 15/27 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 13/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.