Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση με 85-86 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, μετά από χιτσκοκικό φινάλε και έκανε δώρο στον Παναθηναϊκό το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague. Το σίγουρο είναι πως η Ρεάλ Μαδρίτης θα έρθει στην Αθήνα, όπως και να έχει! Αφού η οριστικά 5η «βασίλισσα» αποφασίζει αν θα είναι «κόκκινος» ή «πράσινος» ο αντίπαλός της. Με νίκη της Ρεάλ επί της Μπάμπεργκ απόψε (22:00), ο Ολυμπιακός θα είναι 3ος και ο Παναθηναϊκός 4ος και σε αυτή την περίπτωση θα βρει στο δρόμο της τους «ερυθρόλευκους». Με ήττα της, 3ος θα είναι ο Παναθηναϊκός, στην τριπλή ισοβαθμία και οι Πειραιώτες θα παίξουν με την οριστικά 6η Ζαλγκίρις.

Ο Αρτούρας Μιλάνκις με 2 τρίποντα ήταν αυτός που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Λιθουανούς, 71-74, στα 3:24΄΄ πριν τη λήξη και αυτός που έκανε το 76-80, στα 55΄΄. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» που διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά στο α΄ μέρος, παρά τις απουσίες των Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΛιν και Τιλί, βρήκαν τον τρόπο να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση: Με παλικαρίσιο κάρφωμα του Κάιλ Ουίλτζερ! Ο Καναδός είχε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του Ολυμπιακού, αφού του φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη 2η, αλλά μετά από μία άστοχη βολή στα τέλη του έξτρα πεντάλεπτου πήρε το ριμπάουντ και έδωσε προβάδισμα, 85-84, στην ομάδα του, αλλά ο Γιανκούνας με φόλοου έπειτα από άστοχο ντράιβ του Ουλανόβας έκανε το 85-86. Ο Σπανούλης ήταν άστοχος από την κορυφή, σε σουτ από τα 8 μέτρα!

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80 κ.α., 85-86 παρ.

Καλύτερα από κάθε προσδοκία, λόγω των πολλών απουσιών, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε πετύχει τους 7 πόντους από το 17-6 (+11) των «ερυθρόλευκων», με τον Χόλις Τόμπσον να έχει σημαντική συνεισφορά στη ρακέτα. Ο Αμερικανός έφτασε τους 8 πόντους στην 1η περίοδο (25-10), την ώρα που ο Παούλιους Γιανκούνας είχε πετύχει τους 6 από τους 10 των Λιθουανών. Τουπάν και Ντέιβις μείωσαν σε 25-14. Η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε ο τεχνικός της Ζαλγκίρις Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για διαμαρτυρία έδωσαν την ευκαιρία στον Στρέλνιεκς να κάνει το 26-14, με τον Λετονό να βγαίνει μπροστά σε αυτή τη 2η περίοδο φτάνοντας τους 8 πόντους (3 ασίστ). Μετά το +13, 28-15, υπέρ του Ολυμπιακού, η Ζαλγκίρις απάντησε με πολυφωνία στο σκοράρισα (Ουάιτ, Πάνγκος, Καβαλιάουσκας) μειώνοντας σε 34-27. Οι Πειραιώτες είχαν έτοιμη απάντηση, 2 διαδοχικά τρίποντα δηλαδή από Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς (40-27). Ο Μπόμπι Μπράουν ήταν επίσης εύστοχος έξω από τα 6.75, 43-29, για το 43-31 δια χειρός Μπράντον Ντέιβις. Το μόλις 1 επιθετικό ριμπάουντ, πάντως των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα 20 λεπτά, θα συζητηθεί ανάμεσα στο Σφαιρόπουλο και τους παίκτες του! Όπως και από τον Γιασικεβίτσιους τα 0/2 τρίποντα των παικτών του!

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του στην 3η περίοδο σημειώνοντας 9 πόντους σε 5:48 λεπτά. Μετά το 57-41, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη, ο Σπανούλης περιορίστηκε σε 2 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο (βοήθεια δεν ήρθε και από τους υπόλοιπους που πάτησαν παρκέ) και οι Λιθουανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-13! Μπράντον και Ούντριχ ήταν τα «κρυφά χαρτιά» του Γιασικεβίτσιους για το 59-56 στο 30ο λεπτό, μετά από επιμέρους σκορ 16-25 της Ζαλγκίρις. Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι, με τους λιγοστούς φιλάθλους του Ολυμπιακού να αφυπνίζονται στις κερκίδες. Οι Λιθουανοί μείωναν διαρκώς στο καλάθι, έφτασαν και στο -1, 65-64, με βολή του Γιανκούνας, ενώ ισοφάρισαν σε 69-69, 4:25΄΄ πριν τη λήξη, με τον Μπράντον Ντέιβις να έχει πετύχει τους τελευταίους 5 πόντους από τη γραμμή των βολών. Τις οποίες αύξησε σε 7/8, ισοφαρίζοντας σε 71-71, μετά από δίποντο του Σπανούλη. Ο Αρτούρας Μιλάκνις έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τη Ζαλγκίρις, 71-74, με τρίποντο, στα 3:24΄΄! Ο Μιλουτίνοβ άφησε ανεκμετάλλευτο το γκολ φάουλ, αστοχώντας στη βολή (73-74), ενώ ο Ουλανόβας πέτυχε 3 σερί πόντους (73-77). Μία ακόμη άστοχη βολή για τον Μιλουτίνοβ (74-77) και ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο στα τελευταία 2:37΄΄. Ο Μιλουτίνοβ έχασε μόνος του κάτω από το καλάθι, μετά από εξαιρετική πάσα του Σπανούλη, το καλάθι, κέρδισε, όμως το φάουλ και αυτή τη φορά είχε 2/2, 76-77. Στα 55΄΄, ο Αρτούρας Μιλάκνις «ξαναχτύπησε» με ένα τρίποντο «μαχαιριά στην καρδιά» για τον Ολυμπιακό, 76-80. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού «διόρθωσε», 78-80. Το κλέψιμο του Ιωάννη Παπαπέτρου στα 23΄΄ και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίλτζερ στα 5΄΄ έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (80-80), αφού ο Γιανκούνας αστόχησε στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Κάουνας.

Στα 10΄΄ πριν τη λήξη της παράτασης, ο Μπόμπι Μπράουν πήγε στη γραμμή του φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη 2η, αλλά ο Ουίλτζερ πήρε το ριμπάουντ πετυχαίνοντας το καλάθι, 85-84. Ο Γιανκούνας με φόλοου έπειτα από άστοχο ντράιβ του Ουλανόβας έκανε το 85-86. Η εντολή ήταν να πάρει ο Σπανούλης το τελευταίο σουτ, αλλά ήταν άστοχος από τα 8 μέτρα!

Διαιτητές: Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Σίλβα (Πορτογαλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (6 ασίστ, 6 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11 βολές), Πάνγκος 6 (6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5 , Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα).

Πηγή: Πρακτορείο Sport