Επέστρεψε το Champions League, η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του πλανήτη και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο, προσφέροντας θέαμα και συγκινήσεις στα δύο πρώτα ματς της φάσης των 16.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έπαιξε για 90 λεπτά στο μισό γήπεδο τη Ρεάλ, κυριάρχησε αλλά οι Μαδριλένοι άντεχαν με ήρωα τον τερματοφύλακα Κουρτουά που έβγαλε το πέναλτι του Μέσι στο 60΄. Παρόλα αυτά, ο Εμπαπέ με απίθανο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη δίκαιη νίκη στους Παριζιάνους (1-0) και το προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε τρεις εβδομάδες.

Στο άλλο παιχνίδι η απίθανη Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε 5-0 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της 9ης Μάρτη. Δύο γκολ από Σίλβα, από ένα οι Μαχρέζ, Φόντεν και Στέρλινγκ.