Η ΑΕΚ των έξι μεγάλων απουσιών και του νέου τραυματισμού (Κίνγκσλεϊ Μόουζες) έκανε κατάθεση ψυχής και αμυντικής προσπάθειας, για να νικήσει την Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ με 77-68 και να φτάσει στο 2/2 στους “16” του Basketball Champions League.

Τι κι αν είχε πάρα πολλές απουσίες (Νίκος Ζήσης, Νίκος Γκίκας, Βλάντο Γιάνκοβιτς, Γιόνας Ματσιούλις, Γιανίκ Μορέιρα, Μάρκους Σλότερ); Τι κι αν είδε τον Ντάριλ Μέικον να έχει 1/8 σουτ μέχρι το 35′; Τι κι αν έπαιζε με σχήματα ανάγκης σε περιφέρεια και ρακέτα;

Η ΑΕΚ έκανε σπουδαία προσπάθεια, έβαλε μαζεμένα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε στην τελική επικράτηση, κάνοντας ακόμη ένα βήμα πρόκρισης στο Final Eight του Basketball Champions League.

Ακόμη κι έτσι όμως, οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να χαρούν όσο ήθελαν τη νίκη τους, αφού στα 2’00” για το τέλος, είδαν τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες να τραυματίζεται (διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο) και να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ του ΟΑΚΑ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Κιθ Λάνγκφορντ (19 πόντοι με 7/12 σουτ και 5/8 βολές) και ο Λίνος Χρυσικόπουλος (15 πόντοι με 6/7 σουτ), ο οποίος ήταν ο παίκτης που άλλαξε τον ρυθμό με τα δύο σερί τρίποντα που έβαλε στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Η εκκίνηση της ΑΕΚ δεν ήταν καλή, κατά βάση επειδή η αστοχία στην επίθεση έφερε νευρικότητα και κακές αντιδράσεις στην άμυνα. Η Στρασμπούρ ήταν πιο συγκεντρωμένη, εκμεταλλεύτηκε τα ελεύθερα σουτ που βρήκε και με όπλο τα εξαιρετικά ποσοστά (9/16 σουτ και 7 ασίστ) πήρε γρήγορα ένα καλό προβάδισμα (15-22 στο 10′).

Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ελληνική άμυνα μέχρι το +9 (25-34) του 17ου λεπτού, σημείο που γύρισε ο διακόπτης. Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει ένα βήμα μπροστά και να δείχνει την ποιότητά τους διαδοχικές προσωπικές φάσεις, η ΑΕΚ έκανε την ολική ανατροπή και πήγε στα αποδυτήρια, ούσα αυτή σε θέση οδηγού (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η αστοχία του Ντάριλ Μέικον και η συνέπεια που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι κοντά στο καλάθι, έφεραν την Στρασμπούρ ξανά σε θέση να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου χρησιμοποίησε τους δέκα (10) υγιείς παίκτες που είχε στη διάθεσή του, δοκίμασε πολλά διαφορετικά σχήματα για να κερδίσει χρόνο, κι απ ότι φάνηκε αυτό έκανε.

Η ΑΕΚ έμεινε σε επαφή με το γαλλικό προβάδισμα, κι όταν άρχισε η τρίποντη καταιγίδα, επέβαλε απόλυτα τα δικά της “θέλω” στο παιχνίδι. Με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να έχει 2/2 από τα 6μ75 σε διαδοχικές κατοχές και τους ημίψηλους της Ένωσης να συμπράττουν, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, σκόρπισαν στους πέντε ανέμους τη γαλλική ομάδα και έχτισαν το +9 (75-66) στα δυόμιση λεπτά για το τέλος.

Προβάδισμα που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος, παρά τον νέο τραυματισμό που έπληξε την ΑΕΚ (Κίνγκσλεϊ Μόουζες). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβαλαν το κορμί τους στη φωτιά, έλεγξαν τα ριμπάουντ και συνδύασαν το θετικό αποτέλεσμα με μια πολύ καλή διαφορά εν όψει του αγώνα της επόμενης εβδομάδας, στο Rhenus Sport του Στρασβούργου.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς – Κρέγιτς – Λίτσκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 9 (3/11 σουτ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος.

Στρασμπούρ (Τουόβι): Μπόχατσικ 14 (2/6 τρίποντα), Λάνσντοουν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέιγ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουντάνο 6, Γουέινραϊτ 4 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ 7 (1), Τζέφερσον 11 (1/5 τρίποντα), Μορίν 6, Τσικαμπού.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 19/40 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 15/20 βολές, 32 ριμπάουντ (23+9), 18 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Στρασμπούρ: 20/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 4/6 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 24 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, οι δύο ομάδες αναμετρώνται εκ νέου, αυτή τη φορά στο Rhenus Sport του Στρασβούργου (23/3, 21:30).