Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League, καθώς παρά τα προβλήματα απουσιών και την αποβολή του Μπράιαν Ανγκόλα στο τρίτο δεκάλεπτο, τελικά νίκησε την Ρίγα με 88-79 για την 4η αγωνιστική και μένει «ζωντανή» στην υπόθεση της πρόκρισης.

Το παιχνίδι κόντρα στη Ρίγα για τον 4ο όμιλο έγινε μία ημέρα μετά το πρόβλημα υγείας που παρουσιάστηκε στον Στέφαν Γέλοβατς, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν επηρεάστηκαν αρνητικά. Έδειξαν τρομερό πάθος να παίξουν και γι αυτόν, μόχθησαν πολύ στην άμυνα και πανηγύρισαν τη νίκη για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση.

Το -16 της ήττας στη Λετονία μπορεί να μην καλύφθηκε, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει, δεδομένου ότι η Ένωση χρειαζόταν μία νίκη ανεξάρτητα με την κατάληξη της υπόθεσης πρόκριση στη συνέχεια του BCL.

Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται απευθείας στους «16», ενώ οι δεύτεροι και τρίτοι παίζουν play in για να περάσουν στην επόμενη φάση, ενώ οι τέταρτοι αποκλείονται.

Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα έκαναν σπουδαία δουλειά, έβαλαν δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο με τον Νίκο Παππά και τον Κίνο Κολόμ, και πήραν τη νίκη – ανάσα, συνεχίζοντας να ελπίζουν πως θα πάρουν ένα από τα εισιτήρια είτε για τους “16” του Basketball Champions League.

Η Ρίγα ξεκίνησε «φουριόζα» και με εξαιρετικά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ (5/8 τρίποντα), γεγονός που της επέτρεψε να χτίσει μια καλή διαφορά (14-23 στο 6′) και να αυξήσει κατακόρυφα την πίεση στην απέναντι πλευρά.

Παρά την αστοχία από τα 6μ75 (1/5 τρίποντα) πάντως, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να μαζέψει γρήγορα την κατάσταση και να πάρει μάλιστα το προβάδισμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου (30-28 στο 12′).

Δεδομένου του γεγονότος πως ο ρυθμός έπεσε σημαντικά στη δεύτερη περίοδο, οι κιτρινόμαυροι ένιωσαν πιο άνετα. Η άμυνά τους βελτιώθηκε σημαντικά, ο Κίνο Κολόμ έδωσε πολλά (10 πόντοι, 2 ασίστ) ερχόμενος από τον πάγκο και κάπως έτσι, η ομάδα του Στέφανου Δέδα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενη με 40-37.

Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ μπορεί να μην είχε την πληθώρα επιλογών στην εκτέλεση, έβρισκε όμως τον τρόπο να κάνει τη δουλειά. Συνέχισε μάλιστα να είναι απειλητική, παρά το γεγονός πως λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου είδε τον Μπράιαν Ανγκόλα να αποβάλλεται, δεχόμενος δεύτερη τεχνική ποινή.

Το “Χ” (58-58) του 30ού λεπτού άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της τελευταίας περιόδου, μαζί υποχρέωνε την Ένωση να παίξει «τα ρέστα της» για τη συνέχεια στη διοργάνωση μέσα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, μέχρι την στιγμή που η ΑΕΚ έβαλε τα μεγάλα σουτ. Πρώτα με τον Νίκο Παππά κι εν συνεχεία με τον Κίνο Κολόμ, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά που αποδείχθηκε ασφαλείας στην τελική ευθεία, για να πανηγυρίσουν -μετά από τρεις σερί ήττες- την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση για τη φετινή σεζόν.

Διαιτητές: Χορόζοβ – Λίτσκα – Βούλιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (2/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παππάς 9 (1/5 τρίποντα), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5 (7 ριμπάουντ)

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άτε 2 (1/5 σουτ), Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10 (8 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1/4 τρίποντα), Ζόρικς 22 (5/10 τρίποντα), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1)

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 18/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/30 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρίγα: 17/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 18/26 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Δεδομένης της διακοπής που υπάρχει λόγω του “παραθύρου” (αγώνες Εθνικών ομάδων για τα προκριματικά του Μουντομπάσκετ) του Νοεμβρίου, η δράση στο Basketball Champions League επιστρέφει σε ένα μήνα, με την ΑΕΚ να υποδέχεται τη Σομπατέλι (14/11, 19:30) και τη Ρίγα να φιλοξενεί την Τρεβίζο (14/11, 19:00).