Σε ισπανική «ταυρομαχία» εξελίχθηκε το Game 4 της σειράς των πλέι οφ της Euroleague στη Μαδρίτη, με τον Παναθηναϊκό να… να λαβώνεται από τα βέλη των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο, να αντιδρά στον… επίλογο (μείωσε ακόμη και στο -3), αλλά να μην φτάνει την ανατροπή, ολοκληρώνοντας άδοξα και το εφετινό του ευρωπαϊκό ταξίδι προς το φάιναλ φορ της Euroleague, πετώντας για δεύτερη διαδοχική χρονιά στο καλάθι των… αχρήστων το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 89-82 από την Ρεάλ, με τους Ισπανούς να γράφουν το 3-1 στη σειρά και να προκρίνονται για 9η φορά στην Ιστορία τους σε φάιναλ φορ, αφήνοντας το «τριφύλλι» για έκτη διαδοχική σεζόν εκτός. Η «Βασίλισσα» της Ευρώπης με τα περισσότερα τρόπαια στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση (9) θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ πανηγύρισε για πρώτη φορά στην Ιστορία της την πρόκριση αρχίζοντας τη σειρά με μειονέκτημα έδρας.

Με τον Σίνγκλετον να σημειώνει 11 πόντους στο επιμέρους σκορ 15-2 των «πράσινων» στην τέταρτη περίοδο (80-75 στο 36΄), ο Παναθηναϊκός πίστεψε στην ανατροπή από το -22 που είχε βρεθεί στο 23΄ (59-37). Ωστόσο, οι διαιτητές… είδαν επιθετικό φάουλ του Αμερικανού στην επόμενη φάση, χαλώντας προσωρινά το ρυθμό της ελληνικής ομάδας. Ο Καλάθης πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση, μείωσε ακόμη και στους 3 πόντους (85-82 στο 1.5΄ για τη λήξη), αλλά αστοχία, λάθη και ένα… τρελό τρίποντο του Ντόντσιτς (88-82 στο 39΄) «έσβησε» το όνειρο του Παναθηναϊκού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λούκα Ντόντσιτς με 17 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Φελίπε Ρέγιες (12π.), Γκουστάβο Αγιόν (12π.), Σέρχιο Γιουλ (11π.) και Τζέσι Κάρολ (10π.).

Από τον Παναθηναϊκό, πάλεψαν μέχρι τέλους οι Κρις Σίνγκλετον (21π.) και Νικ Καλάθης (18π.), ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά του Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους. Η άμυνα του Νίκου Παππά στην τρίτη περίοδο έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, αλλά ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 1 λάθος και 1 άστοχο τρίποντο στο  τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 51-35, 78-60, 89-82

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ, προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό, αλλά «πλήρωσε» την αδυναμία του να περιορίσει τη γραμμή ψηλών της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 4΄ με 5-9, αλλά τα αδικαιολόγητα φάουλ έστειλαν τους γηπεδούχους στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τους Ισπανούς να μαζεύουν τη διαφορά και με πρωταγωνιστή τον Αγιόν (8π. στο α’ δεκ.) να… προσπερνούν στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (19-14).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού σε ρακέτα και περιφέρεια συνέχισε να… μπάζει, Αγιόν κοντά στο καλάθι και Γιουλ (2 σερί τρίποντα), Κάρολ από τα 6.75 εξαργύρωσαν όλα τα κενά και στο 17΄ η Ρεάλ ξέφυγε με διαφορά ασφαλείας (42-26), έχοντας διαλύσει τη δημιουργία των «πράσινων» (μόλις 4 ασίστ μέχρι το ημίχρονο). Ο Καλάθης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια, με το «τριφύλλι» να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -16 (51-35).

Χωρίς διάθεση επέστρεψαν στο παρκέ για την τρίτη περίοδο οι «πράσινοι», με τους Ισπανούς να επιβάλουν το ρυθμό τους και να εκτοξεύουν στο 23΄ τη διαφορά στο +22 (59-37). Κάποιες φιλότιμες προσπάθειες του Παππά σε άμυνα και επίθεση μάζεψαν τη διαφορά στο 27΄ στο -13 για τον Παναθηναϊκό (69-56), αλλά μέχρι εκεί… Τα κενά στην αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού έκαναν την επανεμφάνισή τους και η Ρεάλ έκλεισε χωρίς… άγχος το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (78-60).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει «σφυγμό». Με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους στο επιμέρους σκορ 15-2 των «πράσινων», το «τριφύλλι» μείωσε σε 80-75 στο 36΄. Ένα επιθετικό φάουλ του Αμερικανού, όμως, χάλασε το ρυθμό της ελληνικής ομάδας. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε, με τον Ρέγιες όμως να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώσει την ανατροπή, ενώ λάθος πάσα του Παππά στα 2.5 λεπτά για τη λήξη κράτησε σε απόσταση τους «πράσινους» (82-77). Ο Καλάθης από τα 6.75 μείωσε στους 3 (85-82 στο 1.5΄), αλλά η απάντηση του Ντόντσιτς ήταν άμεση (88-82 στο 39΄). Ακολούθησε νέο άστοχο τρίποντο του Παππά, για να κερδίσει φάουλ ο Φερνάντεθ και να γράψει το 89-82 στα 34΄΄ για τη λήξη. Ο Καλάθης προσπάθησε μάταια και πάλι από τα 6.75, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Ρόκα (Πορτογαλία), Λάτισεφς (Λετονία)

Οι συνθέσεις:
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κάρολ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1), Ντόντσιτς 17 (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγιες 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Αγιόν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 2 τάπες, Κάρολ 10 (1), Ταβάρες 2, Γιουλ 11 (3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (5/6 τρίποντα,), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (1), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2, Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ (6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Αντετοκούνμπο 2.