Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα κόντρα στη Ζάλγκιρις, για την 21 αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους του και έδειχνε ότι θα υποστεί μία ακόμη εντός έδρας ήττα.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης παρουσιάστηκε απόλυτα μεταμορφωμένος, γύρισε από το -15, με επιθετικό κρεσέντο και εξαιρετική άμυνα, πανηγυρίζοντας τη νίκη 89-65 στο ΟΑΚΑ, με τον Πάρις Λι (ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους) να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Έτσι οι πράσινοι ανέβηκαν στο 8-13 και έσπασαν το μεγάλο σερί της φορμαρισμένης Ζάλγκιρις (είχε τέσσερις σερί νίκες), η οποία έπεσε στο 12-9.

Ο Παναθηναϊκός όφειλε να δείξει στη Ζάλγκιρις πως θα βάλει αυτός τους κανόνες του αγώνα, αλλά μόνο αυτό δεν έκανε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (4-14 στο 4′) και μετέφεραν άμεσα την πίεση στην απέναντι πλευρά. Σταδιακά, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκαν τον τρόπο να συμμαζέψουν την κατάσταση, το -5 (19-24) της πρώτης περιόδου αποδείχθηκε όμως μια αναλαμπή.

Με τη Ζάλγκιρις να κάνει θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ (11 στο ημίχρονο), τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για τον Παναθηναϊκό. Ειδικά από την στιγμή που παίκτες όπως ο Ντουέιν Μπέικον (6 πόντοι με 2/7 σουτ) και ο Νέιτ Γουόλτερς (0/4 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη) ήταν τόσο κακοί. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν σε θέση ισχύος (24-34 στο 15′) για να κλείσουν το πρώτο μέρος, όντες στο +15 (27-42) στο ΟΑΚΑ, το οποίο χαρακτηριζόταν από τις πολλές άδειες καρέκλες.

Με το που βγήκαν οι ομάδες από τα αποδυτήρια ήταν σαν να βλέπαμε άλλο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε μια εμφάνιση – παρωδία (για είκοσι λεπτά) σε showtime στο ΟΑΚΑ, με τον Πάρις Λι να κρατά την μπαγκέτα.

Ο βραχύσωμος γκαρντ σημείωσε 17 πόντους με 4/4 τρίποντα και σε συνδυασμό με την ατσάλινη άμυνα προκάλεσαν την ολική ανατροπή σκηνικού. Το τριφύλλι πέτυχε 37 πόντους (!) με 7/8 τρίποντα και κάπως έτσι το -15 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε +6 (64-58) στο φινάλε το τρίτου δεκαλέπτου.

Το πόδι ήταν πλέον στο γκάζι και δεν έφευγε από εκεί. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με τον Πάρις Λι να βάζει το ένα καλάθι μετά από το άλλο και τον Γιώργο Παπαγιάννη να τροφοδοτείται (επιτέλους!) με συνέπεια. Κάπως έτσι, δεν μιλούσαμε πλέον για ανατροπή σκηνικού, αλλά για συντριβή της Ζάλγκιρις, η οποία είδε τη διαφορά να πηγαίνει στο -22 (86-64) στο 37ο λεπτό, με τη νίκη να καταλήγει στα χέρια του Παναθηναϊκού πολύ πιο απλά και εύκολα απ ότι περίμενε κάποιος μέχρι το ημίχρονο.

Οι διαιτητές: Λάτισεβς – Νέντοβιτς – Πατέρνικο.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4//6 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γκριγκόνις 4 (4/6 βολές), Γκουντάιτις 7 (3/3 δίποντα, 1/5 βολές)

Ζάλγκιρις (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χέιζ 4 (7 ριμπάουντ), Σμιτς 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρούτις 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές), Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/32 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 21/33 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 18 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 19 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η διαβολοβδομάδα που ακολουθεί θα βρει τον Παναθηναϊκό να ταξιδεύει στην Ισπανία για να παίξει με τη Ρεάλ Μαδρίτης (1/2, 21:45) και την Μπασκόνια (3/2, 21:30). Από την πλευρά της, η Ζάλγκιρις θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Αναντολού Εφές (1/2, 19:30) στην Κωνσταντινούπολη και την Παρτίζαν (3/3, 20:00) στο Κάουνας.