Μεταδίδει ο Παναγιώτης Καλιμάνης από το sportdog

Nίκη με 93-85 (κανονικός αγώνας 76-76) πέτυχε ο Ολυμπιακός στην παράταση κόντρα στην Εφές Πίλσεν. Τo απρόσμενο δώρο της ουραγού Ορλεάν, η οποία νίκησε μέσα στην Ισπανία τη Μάλαγα με 88-72, του δίνει από σήμερα την πρώτη θέση του 2ου ομίλου της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι των νικητών ο Τσίλντρες με 23 πόντους, αποκάλυψη ο Τεόντοσιτς με 17και 12 ασίστ, 16 ο Κλέιζα.

Από τους Τούρκους που έδωσαν τα πάντα για τη νίκη ώστε να έχουν ελπίδες πρόκρισης στο Top-16 του θεσμού, ξεχώρισαν οι Σμιθ και Πεκέρ με 18 πόντους και Σούμπερτ με 15.

To παιχνίδι

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο «Αμπντί Ιπεκτσί» καθώς με 8 πόντους του Κλέιζα προηγήθηκε 4-10 στο 3΄. Την σκυτάλη πήρε ο Τσίλντρες ο οποίος στο 6΄ έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 9-14. Η Εφές με ηγέτη τον Σούμπερτ, που είχε 3/4 τρίποντα, έκανε σερί 12-5 και προηγήθηκε στο 10΄ με 21-19 που ήταν το αποτέλεσμα της περιόδου.

Μάχη έγινε στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 24-24 στο 13΄ αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με +5 (31-26) στο 15΄. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους Τσίλντρες, Κλέιζα, Χαλπερίν έκανε σερί 9-2 και πέρασε μπροστά με 33-35 στο 19΄. Οι παίκτες του Γιαννάκη αύξησαν το σερί καθώς με νέο ξέσπασμα από Βούισιτς, Μπέβερλι και Τσίλντρες ξέφυγε με +6 (35-41) που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Μονομαχία Τεόντοσιτς-Σμιθ

Στην τρίτη περίοδο είχαμε μονομαχία ανάμεσα στους Τεόντοσιτς και Σμιθ! Ο Σέρβος πλέι μέικερ του Ολυμπιακού και ο Αμερικανός της Εφες ήταν οι σκόρερ των δύο ομάδων. Ο Τεόντοσιτς στο 26΄έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με +7 (44-51), αλλά οι γηπεδούχοι με 11 πόντους του Σμιθ μείωσαν στο 30΄ σε 52-53. Ο Μπουρούσης με μία βολή και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσαν το 53-58 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Ξέσπασμα Ολυμπιακού και παράταση

Δραματική εξέλιξη είχαμε στην τέταρτη περίοδο. Η Εφες με ζώνη άμυνας και «κλειδί» τον πανύψηλο Σαντιάγκο που πέτυχε 7 σερί πόντους έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 62-59 στο 33΄. Ο Ολυμπιακός όμως με δυνατή άμυνα και έξι καθοριστικούς πόντους από τον Βούισιτς «έτρεξε» ένα εκπληκτικό σερί 12-0 και μετέτρεψε το 66-61 σε 66-73 στο 38΄! Οι παίκτες του Αταμάν δεν τα παράτησαν και με δύο τρίποντα από Σούμπερτ-Σμιθ έστειλαν το ματς στην παράταση με 76-76.

Εκεί είχαμε νέο θρίλερ. Η Εφές προηγήθηκε 80-77 στην αρχή του έξτρα πενταλέπτου, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Με ηγέτη τον φοβερό Τεοντόσιτς ισοφάρισαν σε 80-80 στο 42΄.

Με τρεις ασίστ του Σέρβου σε Μπουρούση (λέι-απ), Πεν (τρίποντο), Τσίλντρες (νέο τρίποντο) ο Ολυμπιακός «σκότωσε» τους γηπεδούχους και ξέφυγε με 83-90. Οι Τούρκοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση αλλά μάταια και ο Ολυμπιακός «καθάρισε» με το τελικό 93-85

Δεκάλεπτα: 21-19, 35-41, 53-58, 76-76 (κ.δ), 85-93.

Εφές Πίλσεν (Αταμάν): Κασούν 7, Σμιθ 18 (2), Ρακόσεβιτς 2, Σούμπερτ 15 (4), Τουντσερί 4, Θόρντον 5 (1), Πεκέρ 18, Νάχμπαρ 2, Σαντιγάκο 12, Γκιουλέρ 2.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης) : Πεν 3 (1), Τσίλντρες 23 (2), Βούισιτς 8, Μπουρούσης 5, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 16 (1τρ, 9ρ), Μαυροκεφαλίδης 5, Βασιλόπουλος 8 (1), Μπέβερλι 2, Τεόντοσιτς 17 (3 τρ, 12 ασ), Σχορτσανίτης 2.