Αγχώδη νίκη με 89-81 πέτυχε η εθνική μας στην πρεμιέρα του 16ου Μουντομπάσκετ κόντρα στην Κίνα για το πλαίσιο του τρίτου ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δυσκολεύτηκε αρκετά για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα αφού αν και είχε σταθερό προβάδισμα στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, οι Κινέζοι κατόρθωσαν να «γυρίσουν» τον αγώνα και να περάσουν μπροστά στο 32΄.

Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Καζλάουσκας κατόρθωσαν να ξεφύγουν και να «κλειδώσουν» την πρώτη τους νίκη με εξαιρετικούς τους Μπουρούση, Ζήση, Σπανούλη στα κρίσιμα σημεία. Φανερά τα κενά των Σχορτσιανίτη-Φώτση στη γραμμή των ψηλών που έδωσαν το δικαίωμα στους Κινέζους να είναι κοντά στο σκορ.

Η εξέλιξη του ματς

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η εθνική μας ομάδα. Με ομοβροντία τρίποντων (5/8) απέναντι στη ζώνη άμυνας των Κινέζων, οι παίκτες του Καζλάουσκας προηγήθηκαν στο 7΄ με 23-12. Στη συνέχεια υπήρξε χαλάρωση, ο ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε αλλαγές , τα ποσοστά στα τρίποντα έπεσαν και οι αντίπαλοι μας μείωσαν σε 25-17 στο 9΄. Η αστοχία της εθνικής συνεχίστηκε και με βολή του Γιου, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-18.

Με φόρα από την πρώτη περίοδο οι Κινέζοι μείωσαν στους πέντε (25-20) με κάρφωμα του Γιανλιάν. Ο Καζλάουσκας επανέφερε στην πεντάδα Τσαρτσαρή-Μπουρούση και η εθνική παράτησε τα τρίποντα και βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έκανε το +9 (33-24) στο 13΄ και ο Διαμαντίδης με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (36-24) στο 14΄. Πολύ γρήγορα οι Ασιάτες εκεμεταλέυθηκαν τα λάθη της εθνικής και τις επιπολαιότητες στο τελείωμα των φάσεων και μείωσαν σε 38-31στο 16΄.

Ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε «ανάσα» 10 πόντων 41-31 αλλά και πάλι κάποια χαμένα ριμπάουντ, ορισμένες κακές επιθέσεις της εθνικής, οι Κινέζοι μπόρεσαν να είναι κοντά στο σκορ (41-35). Το φινάλε του ημιχρόνου η εθνική μπόρεσε με τον Σπανούλη να πάει στα αποδυτήρια με +10 (47-37).

Μείωσαν οι Κινέζοι

Μεγάλη μάχη είχαμε στην τρίτη περίοδο. Αν και η εθνική ξέφυγε δύο φορές με τον Ζήση στο 22΄ 50-39 και στο +13 (56-43) με τρίποντο του Διαμαντίδη στο 24΄, ήρθαν τα πάνω-κάτω. Με τον ΝΒΑερ Γι και τον Γιουνκ οι αντίπαλοι μας έκαναν σερί 13-4 και μείωσαν σε 60-56 στο 27΄.

Η είσοδος του Καιμακόγλου και η καλή άμυνα πάνω στον Γι βοήθησε την ελληνική ομάδα να βρει λύσεις στην επίθεση και να ξεφύγει προσωρινά με 65-59 αλλά και πάλι οι αντίπαλοι μας μείωσαν σε 65-62 που ήταν το αποτέλεσμα της περιόδου.

Αντίδραση με Ζήση

Λαχτάρησε στην τέταρτη περίοδο η “γαλανόλευκη” καθώς είδε τους αντιπάλους της να περνούν μπροστά με 65-66 στο 32΄ από καλάθι του Γι. Ευτυχώς οι διεθνείς αντέδρασαν και με εκπληκτικό στην επίθεση τον Ζήση που έβαλε τρία κρίσιμα τρίποντα, οι παίκτες του Καζλάουσκας ξέφυγαν με 77-68 στο 35΄.

Και πάλι οι παίκτες του Ντονγουόλντ δεν τα παράτησαν και με τρίποντα από το πουθενά του Σουνγκ, έφτασαν στο καλάθι 81-79 στο 38΄, δίνοντας την εντύπωση ότι θα πάμε σε φινάλε-θρίλερ. Η ψυχραιμία του Σπανούλη στις βολές, η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η αστοχία των Κινέζων στις βολές, βοήθησαν την εθνική να διαμορφώσει το τελικό 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-37, 65-62, 89-81

ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Βουγιούκας, Μπουρούσης 21 (2), Ζήσης 21 (4), Σπανούλης 19 (3), Καλάθης 2, Πρίντεζης, Περπέρογλου 6, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11 (2), Καϊμακόγλου 3 (1).

ΚΙΝΑ (Ντονγουόλντ): Ντινγκ 2, Λιου 7, Γιου 3 (1), Γουάνγκ 13 (1), Σουν 15 (2), Γι Γιάνλιαν 26, Ουάνγκ 15 (2).

Πηγή: sportdog.gr