Σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται η Εθνική Ελλάδος, η οποία στην δεύτερη ημέρα του Τουρνουά Ακρόπολις, επικράτησε πολύ άνετα με 96-72 της Σλοβενίας, παίζοντας μάλιστα και εξαιρετικό μπάσκετ. Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν οι Καλάθης, Τσαρτσαρής και Σχορτσανίτης, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Διαμαντίδης, ο οποίος μπορεί να μην πέτυχε πόντους, αλλά έπαιξε άμυνα και πήρε αρκετά ριμπάουντ.

Μεταδίδει το sportdog

Η Ελλάδα δεν ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι, έκανε λάθη στην επίθεση, ενώ αντιμετώπιζε και κάποια προβλήματα στην άμυνα. Έτσι λοιπόν, οι Σλοβένοι κατάφεραν να προηγηθούν με 6-1, ωστόσο κάπου εκεί… ξύπνησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και με ένα σερί έξι πόντων πέρασε μπροστά στο σκορ και απέκτησε ψυχολογία. Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση με κορυφαίο τον Σχορτσανίτη, ο οποίος πέτυχε δέκα πόντους, ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 27-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο την σκυτάλη από τον «Σόφο» πήρε ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος μαζί με τον Νικ Καλάθη ήταν εξαιρετικοί και οδήγησαν την διαφορά σε μεγάλα ύψη. Οι Σλοβένοι δεν μπορούσαν με κανένα τρόπο να ακολουθήσουν στο σκορ, η «γαλανόλευκη» έκανε σερί 17-0 και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να προηγείται με το εντυπωσιακό 58-26!

Ξεκούραση και πειράματα…

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μέμι Μπετσίροβιτς άμβλυναν την ψαλίδα της διαφοράς στους -19, 65-46 βασιζόμενοι επιθετικά στον Ούρος Σλόκαρ που σημείωσε 9 πόντους στην 3η περίοδο, ενώ σκόραραν και οι Κλόμπουτσαρ, Βίντμαρ. Κυρίως, όμως ήταν τα 8 λάθη της Εθνικής έναντι 3ων της Σλοβενίας σ’ αυτό το διάστημα που έδωσαν… προσωρινά το δικαίωμα στην αντίπαλο να μειώσει. Ένα σερί 6-0 από τον Κώστα Τσαρτσαρή (69-46), και οι λύσεις από Καλάθη, Φώτση και Ζήση διαμόρφωσαν το 79-48 (+31) στο 30΄, με έμμεσο τρίποντο από γκολ φάουλ του γκαρντ της Σιένα.

Μετά τον Κώστα Παπανικολάου που έκανε για πρώτη φορά την είσοδό του στο παρκέ, 1.19΄΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Καζλάουσκας έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Καϊμακόγλου και Βουγιούκα στην 4η περίοδο μέχρι το τελικό, 96-72.

Δεκάλεπτα: 27-19, 58-26, 79-48, 96-72

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Παπανικολάου 2, Καϊμακόγλου 4, Ζήσης 14 (1), Σπανούλης 3 (1), Καλάθης 16 (1), Φώτσης 13 (1), Πρίντεζης 9 (1), Περπέρογλου 6 (2), Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 1, Βουγιούκας 2 , Σχορτσανίτης 15.

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 12 (2), Λάκοβιτς 6 (1), Ούντριχ 6 (1), Ρίζβιτς 4, Γκλόμπουτσαρ 14 (3), Ντράγκιτς Ζ 2, Γιαγκόντνικ, Ζούπαν 5 (1), Βίντμαρ 17, Μούριτς 4 (1).