Εντυπωσιακή η εθνική κατά διαστήματα φιλοδώρησε με 97-60 «κατοστάρα» την Ακτή Ελεφαντοστού και πήρε ψυχολογία για το αυριανό ντέρμπι με τη Ρωσία (18.30) που θα κρίνει τη δεύτερη και τρίτη θέση του ομίλου αλλά και τους αντιπάλους που θα βρούμε στα νοκ αουτ παιχνίδια των «16». Παράλληλα θα δούμε αύριο στο παρκέ αν θα βγουν αληθινές οι θεωρίες συνωμοσίες που θέλουν την ελληνική ομάδα να επιλέγει την ήττα.

Μέτριο ξεκίνημα

Μουδιασμένη ξεκίνησε τον αγώνα η εθνική μας και η Ακτή προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο. Ο Καζλάουσκας πήρε ταιμ άουτ «ξύπνησε» τους παίκτες που είχαν το μυαλό τους στην Τουρκία και η ελληνική ομάδα άρχισε να «ζεσταίνεται».
Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, δυνατή άμυνα και παιχνίδι μέσα στη ρακέτα όπου δέσποζε ο Τσαρτσαρής, η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 12-16 στο 9΄. Με τέσσερις σερί πόντους του Σπανούλη το σκορ έφτασε στο 14-20 που ήταν το αποτέλεσμα ου δεκαλέπτου.

«Καθάρισε» στο β΄

Με εξαιρετική άμυνα εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο υποχρέωσε τους Ιβοριανούς να πετύχουν πέντε πόντους σε 10’ ενώ στην επίθεση πάτησε το «γκάζι». Αποτέλεσμα οι παίκτες του Καζλάουσκας με σερί 27-5 να εκτινάξουν τη διαφορά στο +30 (17-47) στο 19΄ και 19-47 που ήταν η λήξη του ημιχρόνου. Πρωταγωνιστές σε αυτό το σερί ήταν ο Τσαρτσαρής με 14, Μπουρούσης και Σπανούλης με 8. Επίσης η ελληνική ομάδα αντέδρασε σωστά στην άμυνα «ζώνης 3-2» που έπαιξαν οι Αφρικανοί από το 14-20΄.

Στο +44 η διαφορά

Στην τρίτη περίοδο ο Καζλάουσκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Πρίντεζη –Καλάθη και η εθνική βρήκε την ευκαιρία να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, να βγάλει αιφνιδιασμούς και να πετύχει όμορφα καλάθια. Οι παίκτες της Ακτής δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν το ρυθμό της εθνικής και το κοντέρ… έγραψε διαφορά 44 πόντων δύο φορές (30-74 και 35-79) στο 26΄-29΄. Η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με 38-81 με 11 πόντους του Καλάθη και 10 του Πρίντεζη.

Διαδικαστική ήταν η τέταρτη περίοδος για την εθνική. Ο ομοσπονδιακός προπονητής χρησιμοποίησε όλη την δωδεκάδα που είχε στη διάθεση του αφού έβαλε Βουγιούκα-Καϊμακόγλου. Οι διεθνείς μας κατέβασαν ταχύτητα στο τελευταίο πεντάλεπτο και η Ακτή βρήκε την ευκαιρία να ρίξει… ελάχιστα τη διαφορά στους 40 και 37 πόντους (97-60) που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 19-47, 38-81, 60-97

ΑΚΤΗ ΑΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Ντεσαρζίν): Αμαγκού, Κονέ 5, Εντί 9(3), Εντιαγέ 6, Κονατέ 2, Λαμιζανά 9 (1), Καλέ 8, Αμπουό 4(1), Νταμπιατέ 4, Ταπέ 2, Ασιέ 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Βουγιούκας 4, Μπουρούσης 9 (2), Ζήσης 4, Σπανούλης 10 (2), Καλάθης 15, Φώτσης 6(2), Πρίντεζης 12(1), Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 5(1), Καϊμακόγλου 8(2), Σχορτσιανίτης 10.

Πηγή: sportdog.gr