Επίσημο ντεμπούτο με αποθέωση για Σισέ. Ήττες σοκ για Σάλκε, Ρόμα. Πεντάρα η Τότεναμ, νίκησε με ανατροπή η Ομόνοια, ισόπαλη η ΑΕΚ Λάρνακας στη Νορβηγία. Όλα τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τα play-offs του Europa League.

Με το καλημέρα ο Τζιμπρίλ Σισέ άνοιξε λογαριασμό στα επίσημα ματς της Λάτσιο σκοράροντας δύο φορές κόντρα στην Ραντοπνίσκι. Ο Γάλλος πήρε το όπλο του στην επανάληψη και πανηγύρισε έξαλλα τα γκολ, γνωρίζοντας την αποθέωση από του Ιταλούς φιλάθλους. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα τέσσερα τέρματα σκορπίζοντας τους Σκοπιανούς (6-0), με το κερασάκι στην τούρτα να το βάζει στο 90′ το άλλο μεγάλο μεταγραφικό τους απόκτημα, ο Μίροσλαβ Κλόζε.

Αντίθετα η αιώνια αντίπαλος της Λάτσιο, η Ρόμα, έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την Μπρατισλάβα (1-0 η Σλόβαν) και μπήκε σε μπελάδες για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Μπελάδες και για την Σάλκε που ηττήθηκε στην Φιλανδία από την Ελσίνκι με 2-0!

Αντίθετα μία άλλη γερμανική ομάδα, το Ανόβερο, νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Σεβίλλη και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης, ενώ η Τότεναμ πέρασε σαν σίφουνας από την Σκωτία νικώντας 5-0 της Χαρτς.

Ανατροπή για την “Κυρία”

Την ίδια ώρα το Κυπριακό ποδόσφαιρο ελπίζει να δει δύο ομάδες του στους ομίλους. Η Ανόρθωση αν και βρέθηκε πολύ νωρίς στην έδρα της πίσω στο σκορ, μπόρεσε και έκανε την ανατροπή νικώντας 2-1 την Σάλτσμπουργκ.

Όσον αφορά την ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε “όρθια” στο Τροντχάιμ και πήρε 0-0 από την Ρόζενμποργκ. Με το ίδιο αποτέλεσμα έληξε το Σέλτικ-Σιόν (με τον Σαμαρά βασικό να παίζει για 84 λεπτά), αλλά και η αναμέτρηση της περσινής φιναλίστ του θεσμού Μπράγκα με την Γιανκ Μπόις.