Απογοητευτική η εθνική μας ομάδα γνώρισε βαριά ήττα από τις ΗΠΑ στο ΟΑΚΑ και προβλημάτισε τρεις μέρες πριν το επίσημο τζάμπολ του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας.

Κακό ξεκίνημα

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την εθνική μας ομάδα με αποτέλεσμα οι Αμερικανοί με συνεχή κλεψίματα, γρήγορο ρυθμό και πολλούς αιφνιδιασμούς στο ανοιχτό γήπεδο, ξέφυγε στο σκορ.
Στο 6΄ ο Γκόρντον έδωσε διαφορά 10 πόντων στις ΗΠΑ με 6-16. Η εθνική αντέδρασε με Διαμαντίδη –Καλάθη και μείωσε σε 14-20 στο 10΄ ενώ ο Ρόουζ με καλάθι έγραψε το 14-22 που ήταν το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου. Σ ε αυτό το διάστημα η εθνική είχε εννιά λάθη και οι Αμερικανοί επτά κλεψίματα.

Ρεσιτάλ Τσαρτσαρή

Στη δεύτερη περίοδο η εθνική βελτιώθηκε. Μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στον αγώνα και με εξαιρετικό τον Κώστα Τσαρτσαρή να παίζει…σέντερ, μπόρεσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ.

Στο 11΄ ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε στους -5 (17-22), οι φιλοξενούμενοι με Ρόουζ, Ντουράντ ξέφυγε με +13 (17-30) στο 13΄. Ο Τσαρτσαρής με συνεχή καλάθια μέσα από τη ρακέτα και ο Περπέρογλου με διεισδύσεις μείωσαν στους -7 (25-32) στο 17΄. Με σερί 8-2 οι παίκτες του Σιζέφσκι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +13 (27-40). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 32-42 χάρις σε κάρφωμα του Τσαρτσαρή που τελείωσε το ημίχρονο με 17 πόντους!

Εφιαλτική περίοδος

Πάτησαν γκάζι οι Αμερικανοί στην Τρίτη περίοδο και έδειξαν ποιο είναι το αφεντικό στον αγώνα. Με σεμιναριακή άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία, ευστοχία, γρήγορο ρυθμό ξέφυγαν με +20 (41-61) στο 29΄. Η εθνική σε αυτό το διάστημα ήταν άτολμη, αργή, κακή επιθετικά, έχασε τα ριμπάουντ και η διαφορά έφτασε και στο -23 (43-66) στο 30΄. Τελικά η εφιαλτική περίοδος ολοκληρώθηκε με -24 (44-68). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντουράντ και Ρόουζ ενώ από την ελληνική ομάδα προσπάθησε ο Σπανούλης.

Ίδια γεύση στο φινάλε

Με τον Τσαρτσαρή και πάλι στο παρκέ η εθνική «ζέστανε» προσωρινά τους φιλάθλους με ορισμένα καλάθια αλλά η διαφορά δεν έπεσε. Οι Αμερικανοί με την ίδια ένταση και ρυθμό σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και ολοκλήρωσαν το ματς με το επιβλητικό 87-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 44-68, 87-59.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καϊμακόγλου, Ζήσης 2, Σπανούλης 7(1), Καλάθης 7(1), Φώτσης 8(2), Πρίντεζης 3(1), Περπέρογλου 6, Τσαρσαρής 24(1 τριπ, 7 ριμπ.), Διαμαντίδης 1, Βουγιούκας 1.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπίλαπς 7(1), Ντουράντ 15(1τρ, 8 ριμπ.), Ρόουζ 11(1), Γκόρντον 18(4τρ., 4 κλ.), Γκέι 6 (7 ριμπ.), Γκράνγκερ 3, Γουέσμπρουκ 8, Κάρι 4, Λοβ 8 (13 ριμπ), Όντομ, Τσάντλερ.

Πηγή: sportdog.gr