Εκπληκτική για άλλη μια φορά η εθνική μας ομάδα μπάσκετ, ισοπέδωσε τον Καναδά με 123-49 που είναι επιθετικό ρεκόρ στην ιστορία του τουρνουά «Ακρόπολις»!

Η προηγούμενη μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 73 πόντοι επί του Λουξεμβούργου το 1980. Οι διεθνείς μας πάτησαν γκάζι από την αρχή και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αδύναμους Καναδούς. Οι παίκτες του Καζλάουσκας τελείωσαν το ματς με το «μυθικό» στατιστικό των 35 ασίστ ενώ μελανό σημείο αποτελεί ο νέος τραυματισμός του Σχορτσιανίτη στο δεξί χέρι.

Η κατάσταση του σέντερ της Μακάμπι θα εκτιμηθεί αύριο απο το 28΄ που έκατσε στον πάγκο του τοποθέτησαν παγοκύστη. Αύριο η εθνική θα παίξει με τη Σλοβενία 21.45 (ΕΤ 3)

Οι παίκτες μας είχαν διάθεση, πίεσαν στην άμυνα, ήταν ομαδικοί. Και έκαναν τον Καναδά να μοιάζει με σχολική ομάδα. Οι 3000 άνθρωποι που επέλεξαν να περάσουν το βράδυ τους στο ΟΑΚΑ, ευχαριστήθηκαν σκορ και θέαμα.

Η Εθνική μπήκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, Ζήση, Διαμαντίδη, Φώτση και Σχορτσανίτη και για 5 λεπτά ο Βig sofo δεν είχε αντίπαλο. Πέτυχε όλους της πόντους της ελληνικής ομάδας και έκανε το 8-3. Η πιεστική άμυνα έφερε κλεψίματα (Διαμαντίδης) και εύκολα καλάθια και στο 9′ το σκορ έγινε 24-4, παρότι ο Γιόνας Καζλάουσκας έκανε συνεχείς αλλαγές. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 27-6 και ήδη το τεχνικό τιμ είχε προλάβει να χρησιμοποιήσει 9 παίκτες.

O Γιώργος Πρίντεζης είχε 2/2 τρίποντα και έκανε το 30-6, ο Περπέρογλου με άλλο ένα τρίποντο έγραψε το 33-8 στο 13′. Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου, η επιστροφή του Σόφο έδωσε επιπλέον λύσεις μέσα στη ρακέτα (τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους) και το 20λεπτο τελείωσε με σκορ 58-20. Την υπογραφή τους σε αυτό το διάστημα έβαλαν και οι Περπέρογλου, Πρίντεζης, Τσαρτσαρής, που έκαναν εξαιρετική δουλειά όσο αγωνίστηκαν.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο. Με τον Σχορτσανίτη να είναι ασταμάτητος και να έχει 8 πόντους σε 5 λεπτά. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 68-24 στο 25′ και παρά τον τραυματισμό του Σοφοκλή στο χέρι, ο ρυθμός δεν έπεσε.

Ο Πρίντεζης ήταν εξαιρετικός και το κερασάκι στην… τούρτα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν δύο συνεχόμενα κλεψίματα του Δημήτρη Διαμαντίδη σε 6”. Μάλιστα το δεύτερο έγινε στην επαναφορά και με τέσσερις συνεχείς πόντους, ο 30χρονος γκαρντ έγραψε το 84-32!

Η εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου είχε την υπογραφή του Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος πέτυχε 2/2 τρίποντα και ένα γκολ φάουλ και έγραψε το 99-38 στο 33′. Πεντέμιση λεπτά πριν από το τέλος ο πολύ καλός Βουγιούκας έβαλε τριψήφιο νούμερο στο σκορ της Εθνικής, για να έρθει λίγο μετά το τελικό 123-49, με τρίποντο του Φώτση λίγο πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 58-20, 82-32, 123-49.

ΕΛΛΑΔΑ (Καζλάουσκας): Βασιλειάδης 14 (3), Καϊμακόγλου 6 (1), Ζήσης 6, Σπανούλης 2, Καλάθης 9, Φώτσης 12 (2), Πρίντεζης 12 (2), Περπέρογλου 12 (2), Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 9 (1), Βουγιούκας 12 (1), Σχορτσιανίτης 24.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Ράουτινς): Άντερσον, Κέπκαϊ, Μπελ, Μπάκνορ 5 (1), Μπράουν 10 (2), Φαμούτιμι 3 (1), Όλινικ 3, Ντόρνεκαμπ 2, Σέικρ 6, Σέπχερντ 12 (2), Κένταλ 3, Άντονι 5.