Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η εθνική υδατοσφαίρισης των εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Στουτγκάρδης.

Το συγκρότημα του Περικλή Δαμάσκου ηττήθηκε στον τελικό από την Ιταλία με 13-12 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 7-7, παράταση 8-8) και έχασε την ευκαιρία να χαρίσει στην Ελλάδα τον τίτλο, για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης. Η χώρα μας στο παρελθόν είχε κατακτήσει ακόμη ένα ασημένιο μετάλλιο, το 2001, καθώς και ένα χάλκινο το 1997, όταν η διοργάνωση λεγόταν Ευρωπαϊκό νέων.

Η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα προηγείτο 7-5, όμως οι Ιταλοί σημείωσαν δύο γκολ σε διάστημα 37΄΄ και ισοφάρισαν. Στην παράταση και πάλι η εθνική πήρε προβάδισμα με τον Δερβίση στο τέλος του πρώτου τριλέπτου, αλλά ισοφαρίστηκε στα 35΄΄ και ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί χρειάστηκαν συνολικά 14 εκτελέσεις και «μοιραίος» παίκτης για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Χρυσοσπάθης, που «νικήθηκε» δύο φορές από τον τερματοφύλακα Βέσπα.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική Ελλάδας): 2-0, 2-3, 2-1, 1-3

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-0, 0-1

Στα πέναλτι: 4-5

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Κροατία, που επικράτησε στον «μικρό τελικό» 8-6 της Σερβίας.

Πηγή: sportdog